Tenis. Roland Garros: kolejny trzysetowy bój Sofii Kenin. Awans Garbine Muguruzy, porażka Sloane Stephens

Sofia Kenin potrzebowała trzech setów, aby pokonać Anę Bogdan w II rundzie Rolanda Garrosa 2020. Dalej awansowała Garbine Muguruza, a z turniejem pożegnała się Sloane Stephens.

Sofia Kenin PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Piątego dnia Rolanda Garrosa 2020 wystąpiły dwie wielkoszlemowe mistrzynie z USA, Sofia Kenin (WTA 6) i Sloane Stephens (WTA 34). Do III rundy awansowała pierwsza z nich, triumfatorka Australian Open 2020. Druga jest zwyciężczynią US Open 2017 i pożegnała się z paryską imprezą.

Kenin zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:2 Anę Bogdan (WTA 93) w godzinę i 51 minut. Amerykanka obroniła dziewięć z 13 break pointów i wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Posłała 34 kończące uderzenia przy 35 niewymuszonych błędach. Rumunka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

To był drugi trzysetowy mecz Kenin w turnieju. W I rundzie skruszyła opór Rosjanki Ludmiły Samsonowej. Następną przeciwniczką Amerykanki będzie Rumunka Irina Bara (WTA 142), która prowadziła 6:1, 4:0 z Alison van Uytvanck (WTA 65), gdy Belgijka skreczowała.

Stephens uległa 4:6, 6:4, 2:6 Pauli Badosie (WTA 87). Amerykanka poderwała się do walki i ze stanu 4:6, 2:4 doprowadziła do trzeciego seta. W nim górą była Hiszpanka, która w III rundzie zmierzy się z Jeleną Ostapenko. W ciągu godziny i 40 minut tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego wykorzystała pięć z 13 break pointów. Zdobyła 34 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Stephens zanotowano 27 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.

Amerykanka, oprócz triumfu w US Open 2017, może się pochwalić finałem Rolanda Garrosa 2018. W latach 2019 i 2020 na siedem wielkoszlemowych startów tylko raz doszła do ćwierćfinału. Stephens w tym roku jest w fatalnej formie. Legitymuje się bilansem meczów 4-11. Badosa po raz pierwszy uczestniczy w Rolandzie Garrosie. Jest to jej szósty wielkoszlemowy start. W pięciu poprzednich wygrała łącznie jeden mecz.

Garbine Muguruza (WTA 15) w 68 minut pokonała 6:3, 6:2 Kristynę Pliskovą (WTA 69). Hiszpanka zgarnęła 13 z 14 punktów przy siatce i wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Pokusiła się o 21 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Czeszce zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki. W III rundzie mistrzyni imprezy z 2016 roku zmierzy się z Amerykanką Danielle Collins.

Aryna Sabalenka (WTA 12) pokonała 7:6(6), 6:0 Darię Kasatkinę (WTA 71). W pierwszym secie Białorusinka wróciła ze stanu 2:4 i obroniła piłkę setową w tie breaku. W ciągu 89 minut tenisistka z Mińska wykorzystała siedem z dziewięciu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 34 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Na koncie Rosjanki zapisano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek.

Następną przeciwniczką Sabalenki będzie Ons Jabeur (WTA 35), która zwyciężyła 7:6(4), 6:4 Nao Hibino (WTA 72). W pierwszym secie Japonka z 1:4 wyszła na 6:5, by w 12. gemie oddać podanie. W tie breaku od 2-1 straciła sześć z ośmiu kolejnych punktów. W drugiej partii od 0:2 zgarnęła trzy gemy z rzędu, ale w końcówce Tunezyjka skruszyła jej opór. W trwającym 90 minut meczu Jabeur zdobyła 26 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i uzyskała cztery przełamania.

Shuai Zhang (WTA 39) wygrała 6:4, 7:6(3) z Alize Cornet (WTA 52) w godzinę i 54 minuty. Chinka wywalczyła 17 z 22 punktów przy siatce i zamieniła na przełamanie sześć z siedmiu szans. W III rundzie zmierzy się z Clarą Burel (WTA 357), która pokonała 7:6(6), 6:2 Kaję Juvan (WTA 103). Francuzka obroniła dwie piłki setowe w tie breaku pierwszego seta. W ciągu 97 minut reprezentantka gospodarzy odparła siedem z 10 break pointów i zaliczyła pięć przełamań.

Paula Badosa (Hiszpania) - Sloane Stephens (USA, 29) 6:4, 4:6, 6:2
Shuai Zhang (Chiny) - Alize Cornet (Francja) 6:4, 7:6(3)
Irina Bara (Rumunia, Q) - Alison van Uytvanck (Belgia) 6:1, 4:0 i krecz
Clara Burel (Francja, WC) - Kaja Juvan (Słowenia) 7:6(6), 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)