Prekursorka tenisa w Polsce. Jadwigę Jędrzejowską od wygranej w Wimbledonie dzieliło zaledwie sześć piłek

W 1937 roku Jadwiga Jędrzejowska była o krok od tenisowego raju. Polka nie była jednak w stanie postawić kropki nad i. Dziś mija 108. rocznica urodzin zawodniczki.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Jadwiga Jędrzejowska Getty Images / Horace Abrahams / Na zdjęciu: Jadwiga Jędrzejowska
Wimbledon w 1937 roku okazał się historycznym turniejem dla polskiego tenisa. Jadwiga Jędrzejowska szła jak burza i dotarła do finału zmagań w Londynie. W nim zmierzyła się z reprezentantką gospodarzy Dorothy Round. Brytyjka miała już na swoim koncie dwa wielkoszlemowe tytuły. W 1934 wygrała Wimbledon, a rok później okazała się najlepsza w turnieju w australijskim Melbourne.

Pierwszy set finału przebiegał po myśli Jędrzejowskiej. Polka pokonała rywalkę 6:2. Reprezentantka gospodarzy nie złożyła jednak broni i to ona okazała się lepsza w kolejnej partii. W trzeciej odsłonie spotkania Jadwiga Jędrzejowska prowadziła już 4:1 i 30:15. Wydawać się mogło, że zanosi się na pierwszą wielkoszlemową wygraną dla Polski. Dorothy Round odwróciła jednak losy meczu i ostatecznie pokonała naszą tenisistkę 2:6, 6:2, 7:5.

Warto dodać, że już rok wcześniej w Paryżu Polka miała okazję grać w wielkoszlemowym finale w grze podwójnej. Występowała wtedy w parze z Brytyjką Susan Noel. Na przeszkodzie w zdobyciu tytułu stanęły Francuzka Simonne Mathieu i Brytyjka Billie Yorke. Pierwszy set w tym pojedynku padł wprawdzie łupem polsko-brytyjskiego duetu, ale kolejne dwa wygrały już ich rywalki.

Dalsze sukcesy Jędrzejowskiej

Wimbledon w 1937 roku był jednak początkiem dobrych wyników Jędrzejowskiej w grze pojedynczej. Urodzona w Krakowie tenisistka kilka miesięcy później powtórzyła ten sukces podczas US Open, a rok później w Nowym Jorku dotarła do finału w deblu. Za swoje osiągnięcia dwukrotnie wygrała Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca kraju.

Tenis. Iga Świątek przebiła Agnieszkę Radwańską? "Troszkę nie podoba mi się, że Agnieszka jest dyskredytowana"

Należy przy tym wspomnieć, że początki kariery młodej tenisistki wcale nie były łatwe. Pochodząca z robotniczej rodziny młoda dziewczyna spotkała z dyskryminacją ze strony części kobiet z powodu swojego statusu. Tenis uchodził wtedy za sport głównie dla elity. Z tego powodu urodzona w 1912 roku zawodniczka częściej trenowała w młodości z mężczyznami.

Ostatecznie wyszło jej to na dobre i tuż przed wojną święciła kolejne sukcesy. Najlepszy dla niej okazał się turniej rozgrywany na paryskich kortach w 1939 roku. W grze podwójnej wystąpiła wraz z reprezentantką gospodarzy, Simonne Mathieu. Para okazała się najlepsza i Polka zapisała na swoim koncie pierwszy w historii kraju wielkoszlemowy tytuł. W grze pojedynczej Jędrzejowska dotarła do finału, a w nim uległa… swojej deblowej partnerce 3:6, 6:8.

Karierę Polki przerwała niestety II wojna światowa. Jędrzejowska spędziła jednak lata 1939-1945 w kraju, nie skorzystała z propozycji gry dla Niemiec. Nie zdecydowała się także na wyjazd do Szwecji. Zawodniczkę zaprosił do kraju król Gustav V, który był zapalonym tenisistą i kilkukrotnie miał okazję grać przeciwko Polce.

Długowieczność Jędrzejowskiej

Polska tenisistka przetrwała wojnę i wróciła do gry. Jej najlepsze sportowe lata jednak przepadły. Wprawdzie jeszcze jako 35-latka była w stanie dojść do wielkoszlemowego finału. W 1947 roku wraz z Rumunem Cristeą Caralulisem zagrała o zwycięstwo w Roland Garros. Jednak to był już koniec sukcesów na międzynarodowych kortach. Urodzona w 1912 roku tenisistka wystąpiła wprawdzie w turnieju singlowym w Paryżu w 1957 i 1959 roku, a w US Open jeszcze 1962 roku, w wieku prawie 50 lat! Polka jednak nie odniosła w nich większych sukcesów.

W kraju pozostała jednak dominatorką. W swojej karierze osiągnęła zawrotną liczbę wygranych w mistrzostwach Polski. Tenisistka wywalczyła aż 65 tytułów mistrzyni kraju (22 w singlu, 17 w deblu, 26 w mikście). Ostatni triumf święciła w wieku 54 lat. Dołożyła do tego jeszcze 28 zwycięstw w międzynarodowych mistrzostwach Polski.

Czytaj również:
Tenis. Roland Garros. Iga Świątek: Moje życie wywróciło się do góry nogami
Kontrowersyjna sytuacja w meczu tenisowym. Zawodnik został ukarany za wizytę w toalecie

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Którą zawodniczkę uważasz za najlepszą w historii polskiego tenisa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×