Tenis. WTA Ostrawa: niezwykła metamorfoza Aryny Sabalenki. Jennifer Brady zatrzymała Weronikę Kudermetową

Białorusinka Aryna Sabalenka odrodziła się ze stanu 0:6, 0:4 i pokonała Hiszpankę Sarę Sorribes w ćwierćfinale turnieju WTA Premier w Ostrawie. Amerykanka Jennifer Brady wyeliminowała Rosjankę Weronikę Kudermetową.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W II rundzie imprezy w Ostrawie Aryna Sabalenka (WTA 12) przegrywała z Cori Gauff 2:5 w trzecim secie, by zwyciężyć 1:6, 7:5, 7:6(2). W ćwierćfinale Białorusinka dokonała jeszcze bardziej nieprawdopodobnej rzeczy. Odrodziła się ze stanu 0:6, 0:4 i pokonała 0:6, 6:4, 6:0 Sarę Sorribes (WTA 73). Hiszpanka w tym tygodniu odprawiła m.in. Magdę Linette.

Sorribes mogła nawet prowadzić 6:0, 5:0, bo miała dwa break pointy. Sabalenka przegrała pierwszych 10 gemów, ale 12 kolejnych padło jej łupem. W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu miało miejsce 11 przełamań, z czego sześć dla Białorusinki. Tenisistka z Mińska zdobyła o cztery punkty więcej (77-73).

Jennifer Brady (WTA 26) zwyciężyła 6:7(5), 6:3, 6:1 Weronikę Kudermetową (WTA 47). W pierwszym secie Amerykanka z 1:3 doprowadziła do tie breaka, a w nim nie wykorzystała prowadzenia 4-0. W drugiej partii od 1:2 zdobyła pięć z sześciu kolejnych gemów. W decydującej odsłonie Brady zdobyła dwa przełamania i zameldowała się w półfinale po godzinie i 57 minutach.

Amerykanka zaserwowała 14 asów i zdobyła 49 z 59 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na przełamanie. Podwyższyła na 2-0 bilans spotkań z Kudermetową. Brady była górą w ubiegłym sezonie w Madrycie. Rosjanka w poprzedniej rundzie wyeliminowała Karolinę Pliskovą.

W sobotę Sabalenka i Brady spotkają się w półfinale. Zmierzą się po raz pierwszy. Dla Białorusinki będzie to szansa na 11., a Amerykanka powalczy o drugi singlowy finał w głównym cyklu. W tym roku Sabalenka triumfowała w Dosze, a Brady wygrała turniej w Lexington.

J&T Banka Ostrava Open, Ostrawa (Czechy)