Tenis. ATP Finals: pierwszy triumf Daniła Miedwiediewa w O2 Arena. Rosjanin wygrał z Alexandrem Zverevem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Danił Miedwiediew w dwóch setach pokonał Alexandra Zvereva w meczu pierwszej kolejki rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie ATP Finals 2020. Dla Rosjanina to premierowy wygrany pojedynek w turnieju kończącym sezon.

W przeciwieństwie do Alexandra Zvereva, mistrza ATP Finals sprzed dwóch lat, Daniłowi Miedwiediewowi hala O2 Arena nie kojarzy się z sukcesami. W zeszłym sezonie, w debiucie w Londynie, Rosjanin przegrał bowiem wszystkie mecze. Przed startem tegorocznej edycji zapowiedział, że to niepowodzenie nie ma na niego negatywnego wpływu. W poniedziałek to pokazał, wygrał z Niemcem i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w Finałach ATP Tour.

Miedwiediew rozpoczął poniedziałkowy pojedynek w najgorszy możliwy sposób - w gemie otwarcia oddał podanie, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy. Błyskawicznie jednak odrobił stratę i wyrównał na 1:1.

W pierwszym secie obaj nie prezentowali swojego optymalnego poziomu. W ich poczynaniach dominowały niedokładności. Gemy były długie, ale niestety obfitowały przede wszystkim w błędy i złe decyzje.

Szalę w tej odsłonie ostatecznie na swoją korzyść przechylił Miedwiediew, ale ze sporą pomocą rywala. Zverev bowiem w ósmym gemie oddał podanie podwójnym błędem. Dzięki temu Rosjanin wyszedł na prowadzenie 5:3, a po chwili zwieńczył inauguracyjną partię.

W drugim secie Miedwiediew podniósł poziom swojej gry, a Zverev wciąż miał kłopoty. Tenisista z Hamburga próbował utrzymywać się w grze, lecz w siódmym gemie stracił serwis, przy break poincie posyłając forhend w aut. Tym samym Rosjanin wywalczył cenną zaliczkę, którą utrzymał do samego końca, i mógł opuszczać kort jako zwycięzca.

Mecz trwał 89 minut. W tym czasie Miedwiediew zaserwował cztery asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów, zanotował po 21 zagrań kończących i niewymuszonych błędów oraz łącznie zdobył 73 punkty, o 15 więcej od rywala. Zverevowi natomiast naliczono trzy asy, 15 uderzeń wygrywających i 29 pomyłek własnych.

Po pierwszej kolejce w Grupie Tokio 1970 Miedwiediew zajmuje drugie miejsce. Wyprzedza go Novak Djoković, który w poniedziałek pokonał Diego Schwartzmana. Zverev jest trzeci, przed Argentyńczykiem.

ATP Finals, Londyn (Wielka Brytania) Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 5,7 mln dolarów poniedziałek, 16 listopada