Tenis. ATP Finals: Novak Djoković górą w starciu z Alexandrem Zverevem. Serb z awansem do półfinału

Novak Djoković zagra w półfinale ATP Finals 2020 w Londynie. Serb awans zapewnił sobie pokonując Niemca Alexandra Zvereva i pozostaje w grze o szósty triumf w imprezie.

Novak Djoković PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Novak Djoković
W poprzednich dniach Novak Djoković i Alexander Zverev przegrali z Rosjaninem Daniłem Miedwiediewem i pokonali Argentyńczyka Diego Schwartzmana. W piątek doszło do ich starcia o półfinał ATP Finals 2020. Obaj triumfowali w imprezie. Serb był najlepszy pięć razy, w 2008 i w latach 2012-15, a Niemiec zwyciężył w 2018 roku.

To była ich trzecia konfrontacja w Turnieju Mistrzów. W 2018 roku w fazie grupowej wygrał Djoković (6:4, 6:1), a w finale lepszy był Zverev (6:4, 6:3). Tym razem Serb zwyciężył 6:3, 7:6(4). W sobotę w półfinale zmierzy się z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Na początku Zverev był osowiały, funkcjonował na korcie jakby na spowolnionych obrotach. Przewagę w wymianach wypracował sobie Djoković, który utrzymywał piłkę w korcie i precyzyjnymi zagraniami potęgował niepewność i niecierpliwość Niemca. Serb uzyskał przełamanie na 2:0 i nie oddał prowadzenia. Zverev grał coraz lepiej miał swoje szanse w siódmym gemie, ale lider rankingu obronił dwa break pointy bardzo dobrymi serwisami. Wynik I seta na 6:3 Djoković ustalił bekhendem.

W II partii Zverev pokazał agresywniejszy tenis. W jego grze było więcej dokładności, nie był tak bierny, tylko kreował akcje, wchodził w kort i pokazał kilka skutecznych i sprytnych ataków przy siatce. Djoković nie był już tak pewny swojej gry. W czwartym gemie odparł break pointa, a w piątym sam nie wykorzystał dwóch szans na przełamanie.

Później obaj tenisiści dosyć pewnie utrzymywali podanie. Djoković miał małe zawahanie w 10. gemie. Od 40-0 stracił trzy punkty, ale zdobył dwa kolejne. W tie breaku Serb przypieczętował awans. Z 0-2 wyszedł na 5-3 popisując się znakomitym minięciem bekhendowym. Przy 6-4 lider rankingu precyzyjnym forhendem wymusił błąd na Zverevie i wykorzystał już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym 96 minut meczu Djoković obronił trzy break pointy i wykorzystał jedną z czterech szans na przełamanie. Zverev zaserwował 12 asów, z czego dziewięć w pierwszym secie. Niemcowi zanotowano 38 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Serb miał 18 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Djoković podwyższył na 4-2 bilans meczów ze Zverevem. Dla Niemca był to czwarty występ w ATP Finals. Po raz drugi odpadł po fazie grupowej (2017). Serb notuje 13. start w Turnieju Mistrzów i półfinał osiągnął po raz dziewiąty.