Tenis. ATP Melbourne: rozpoczął nowy sezon, jak zakończył poprzedni. Jannik Sinner z tytułem

Na zakończeniu zeszłego sezonu Jannik Sinner zdobył tytuł w Sofii. Na rozpoczęcie obecnego wygrał rozgrywany na kortach twardych w Melbourne turniej Great Ocean Road Open. W niedzielnym finale Włoch w dwóch setach pokonał rodaka, Stefano Travaglię.

Marcin Motyka
Jannik Sinner PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Jannik Sinner
Po raz siódmy w erze zawodowego tenisa, a pierwszy od 1988 roku, gdy we Florencji Massimilano Narducci pokonał 3:6, 6:1, 6:4 Claudio Panattę, w finale turnieju rangi ATP Tour zmierzyło się dwóch reprezentantów Włoch. W meczu o tytuł w imprezie Great Ocean Road Open w Melbourne Jannik Sinner wygrał 7:6(4), 6:4 ze Stefano Travaglią.

Pojedynek od startu obfitował w długie wymiany. Obaj swoją przewagę chcieli budować dzięki grze z głębi kortu. Początkowo lepiej udawało się to Travaglii, który wyszedł na prowadzenie 3:1. Sinner jednak odrobił stratę i ostatecznie po tie breaku (7-4) wygrał trwającą prawie 70 minut pierwszą partię.

W drugim secie obydwaj walczyli głównie ze swoimi słabościami. Mieli problemy fizyczne, a po wymianach z trudem łapali oddech i rozluźniali mięśnie. Z tego powodu mieli problem z ustabilizowaniem gry na równym i wysokim poziomie.

Lepiej to wszystko wytrzymał młodszy z reprezentantów Włoch, Sinner. 19-latek przetrwał trudny moment, gdy stracił prowadzenie 3:1, a w dziewiątym gemie wywalczył przełamanie, korzystając na błędach rywala. Dzięki temu wyszedł na 5:4, a następnie zakończył mecz przy własnym serwisie.

Dla Sinnera to drugi w karierze tytuł w głównym cyklu. Poprzedni zdobył w swoim ostatnim starcie w minionym roku - na początku listopada w Sofii. Za triumf w Great Ocean Road Open otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 19,5 tys. dolarów premii finansowej.

Z kolei 29-letni Travaglia, mimo niedzielnej porażki, i tak rozegrał najlepszy turniej w karierze i po raz pierwszy zagrał o tytuł na poziomie ATP Tour. Za występ w Melbourne dostanie 150 "oczek" do światowej klasyfikacji oraz 13,2 tys. dolarów.

W zmaganiach gry podwójnej najlepsi okazali się Jamie Murray i Bruno Soares , którzy w finale pokonali 6:3, 7:6(7) najwyżej rozstawionych Kolumbijczyków Juan Sebastian Cabal i Robert Farah i zdobyli tym samym 11. wspólny tytuł. Łącznie dla Brytyjczyka to 25. deblowe trofeum rangi ATP Tour, a dla Brazylijczyka - 34.

Great Ocean Road Open, Melbourne (Australia)
ATP 250, kort twardy, pula nagród 320,7 tys. dolarów
niedziela, 7 lutego

finał gry pojedynczej:

Jannik Sinner (Włochy, 4) - Stefano Travaglia (Włochy) 7:6(4), 6:4

finał gry podwójnej:

Jamie Murray (Wielka Brytania, 2) / Bruno Soares (Brazylia,2) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 1) / Robert Farah (Kolumbia, 1) 6:3, 7:6(7)