Tenis. Australian Open: Dominic Thiem i Stan Wawrinka wygrali bez straty seta. Gael Monfils odpadł już w I rundzie

Dominic Thiem, zeszłoroczny finalista, w trzech setach pokonał Michaiła Kukuszkina w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2021. Awansował także Stan Wawrinka, odpadł za to Gael Monfils.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Kiedy zaczęła się pandemia koronawirusa i było zamknięcie, dużo myślałem o zeszłorocznym finale. To nie były miłe myśli, bo choć rozegrałem najlepszy turniej w karierze, nie zdobyłem tytułu, więc to było bolesne - powiedział Dominic Thiem przed startem Australian Open 2021. Austriak, zeszłoroczny finalista, w poniedziałek wyszedł na Rod Laver Arena, gdzie przed niespełna 13 miesiącami przegrał finał z Novakiem Djokoviciem. Tym razem główny kort w Melbourne opuszczał jako zwycięzca. W spotkaniu I rundy pokonał 7:6(2), 6:2, 6:3 Michaiła Kukuszkina.

Choć wynik wskazuje na łatwe zwycięstwo Thiema, w rzeczywistości tak nie było. W pierwszym secie Austriak był pasywny, nie potrafił uchwycić właściwego rytmu i dawał się spychać poza kort. Aby wygrać w tie breaku, musiał wcześniej, w 12. gemie, obronić setbola. Z kolei w drugiej odsłonie już na samym początku został przełamany, lecz od tego momentu zdobył sześć gemów. Dopiero w trzeciej partii był agresywny i kontrolował przebieg gry.

- Zagrałem z nim po raz pierwszy. Jest doświadczony i myślę, że odpowiadają mu szybsze warunki. Pierwszy set był dla mnie bardzo trudny. Po tym, jak go wygrałem, zrobiło się łatwiej - mówił w pomeczowym wywiadzie na korcie Thiem, który w ciągu dwóch godzin i 40 minut rywalizacji zaserwował jednego asa, trzykrotnie został przełamany i wykorzystał siedem z 20 break pointów.

Stan Wawrinka, mistrz Australian Open z sezonu 2014, zmagania w tegorocznej edycji turnieju rozpoczął od zwycięstwa 6:3, 6:2, 6:4 nad Pedro Sousą. Rozstawiony z numerem 17. Szwajcar posłał siedem asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem i uzyskał cztery breaki. - Pierwszy mecz zawsze jest trudny, dlatego to dla mnie wspaniałe zwycięstwo. Zagrałem bardzo agresywnie i jestem szczęśliwy, że wygrałem - powiedział Wawrinka.

Bez kłopotów do II rundy awansował także Milos Raonić. Kanadyjczyk zaserwował 17 asów, przy własnym podaniu zdobył 57 z 70 rozegranych punktów, wywalczył pięć przełamań i w 95 minut wygrał 6:3, 6:3, 6:2 z Federico Corią. W II rundzie rywalem Raonicia będzie Corentin Moutet. Francuz wyeliminował Johna Millmana.

W turnieju nie ma już Gaela Monfilsa. Rozstawiony z "10" Francuz po prawie czterogodzinnej walce przegrał 6:3, 4:6, 5:7, 6:3, 3:6 z Emilem Ruusuvuorim. 21-letni Fin został pierwszym reprezentantem swojego kraju, który wygrał mecz w głównej drabince od Australian Open, od 2015 roku, gdy Jarkko Nieminen pokonał Matthiasa Bachingera. W kolejnej rundzie zmierzy się z Pedro Martinezem. Hiszpan okazał się lepszy od Yoshihito Nishioki.

Oznaczony numerem 27. Taylor Fritz w czterech setach pokonał Alberta Ramosa. Tym samym w II rundzie dojdzie do pojedynku dwóch amerykańskich tenisistów - 23-latek z San Diego zmierzy się z Reillym Opelką, który w poniedziałek bez straty partii odprawił Yena-Hsuna Lu.

Miomir Kecmanović, pogromca Kamila Majchrzaka, w 1/32 finału zagra z Adrianem Mannarino. Rozstawiony z numerem 32. Francuz wygrał 6:2, 6:4, 7:6(2) z Dennisem Novakiem. Do II rundy awansowali też Alex Bolt i Asłan Karacew. Australijczyk pokonał Norberta Gombosa, a Rosjanin wyeliminował Gianlukę Magera.

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 17) - Pedro Sousa (Portugalia) 6:3, 6:2, 6:4
Taylor Fritz (USA, 27) - Albert Ramos (Hiszpania) 7:6(6), 3:6, 6:2, 7:6(6)
Adrian Mannarino (Francja, 32) - Dennis Novak (Austria) 6:2, 6:4, 7:6(2)
Emil Ruusuvuori (Finlandia) - Gael Monfils (Francja, 10) 3:6, 6:4, 7:5, 3:6, 6:3
Pedro Martinez (Hiszpania) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:7(3), 6:1, 6:1, 6:1
Corentin Moutet (Francja) - John Millman (Australia) 6:4, 6:7(4), 3:6, 6:2, 6:3
Reilly Opelka (USA) - Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:3, 7:6(2), 6:3
Asłan Karacew (Rosja, Q) - Gianluca Mager (Włochy) 6:3, 6:3, 6:4
Alex Bolt (Australia, WC) - Norbert Gombos (Słowacja) 6:2, 6:2, 4:6, 6:3