Młoda Dunka sprawiła dużą niespodziankę. Camila Giorgi z awansem w Lyonie

Rozstawiona z numerem pierwszym Jekaterina Aleksandrowa pożegnała się z rywalizacją w turnieju WTA 250 w Lyonie. Rosjanka nieoczekiwanie przegrała z młodą duńską tenisistką.

Clara Tauson Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Clara Tauson
W poniedziałek w Lyonie doszło do sporej niespodzianki. Najwyżej rozstawiona była Jekaterina Aleksandrowa (WTA 33), ale odpadła już w I rundzie. Rosjanka uległa 3:6, 4:6 Clarze Tauson (WTA 139). W pierwszym secie 18-letnia Dunka od 3:0 straciła trzy gemy, ale końcówka należała do niej. W drugiej partii potrzebowała siedmiu piłek meczowych, aby zapewnić sobie awans. Prowadziła w niej 5:1, by przetrwać pogoń rywalki i przy 5:4 utrzymać podanie.

W trwającym 92 minuty meczu Aleksandrowa zdobyła tylko 11 z 31 punktów przy swoim drugi podaniu. Tauson trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Dunka jest mistrzynią juniorskiego Australian Open 2019.

Kolejną rywalką Tauson będzie Timea Babos (WTA 105), która zwyciężyła 6:4, 5:7, 6:3 Warwarę Graczewą (WTA 94) po dwóch godzinach i 19 minutach. Węgierka zaserwowała 14 asów. Zniwelowała osiem z 11 break pointów i zaliczyła pięć przełamań.

Arantxa Rus (WTA 79) wygrała 7:6(6), 6:4 z Xiyu Wang (WTA 127). W pierwszym secie Holenderka wróciła ze stanu 2:5. Obroniła trzy piłki setowe, po jednej w ósmym i 10. gemie oraz w tie breaku. W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. O ćwierćfinał Rus zmierzy się z Greet Minnen.

Camila Giorgi (WTA 81) pokonała 6:2, 6:3 Viktorię Kuzmovą (WTA 102). W ciągu 84 minut Włoszka zgarnęła 26 z 32 punktów przy własnym pierwszym serwisie. Zniwelowała pięć z sześciu break pointów i pokusiła się o cztery przełamania.

W II rundzie Giorgi spotka się z Niną Stojanović (WTA 95), która wygrała 6:4, 6:0 z Soraną Cirsteą (WTA 67). Serbka obroniła cztery z pięciu break pointów i zanotowała pięć przełamań. Wywalczyła 15 z 20 punktów przy drugim podaniu Rumunki.

Open 6eme Sens - Metropole de Lyon, Lyon (Francja)

Timea Babos (Węgry) - Warwara Graczewa (Rosja) 6:4, 5:7, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Clara Tauson awansuje do ćwierćfinału turnieju w Lyonie?