Zmienne szczęście Czeszek. Wiktoria Azarenka odprawiła Elinę Switolinę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Petra Kvitova
PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Petra Kvitova

Najlepsze czeskie tenisistki ze zmiennym szczęściem rywalizowały w czwartek w turnieju WTA 500 w Dosze. Białorusinka Wiktoria Azarenka wyeliminowała Ukrainkę Elinę Switolinę.

W czwartek w ćwierćfinale imprezy w Dosze wystąpiły Petra Kvitova (WTA 10) i Karolina Pliskova (WTA 6). Do półfinału awansowała tylko pierwsza z nich. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:2 Anett Kontaveit (WTA 24). W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Czeszka siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 16 break pointów.

W półfinale nie dojdzie do starcia Czeszek, bo Pliskova przegrała 3:6, 1:6 z Jessicą Pegula (WTA 44). W ciągu godziny była liderka rankingu zaserwowała siedem asów, ale zdobyła tylko pięć z 21 punktów przy swoim drugim podaniu. Amerykanka zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans.

Pegula w tegorocznym Australian Open zanotowała osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał w singlu. Po drodze odprawiła Elinę Switolinę. W Dosze Amerykanka odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Osiągnęła największy półfinał na zawodowych kortach.

Wiktoria Azarenka (WTA 14) w 87 minut pokonała 6:2, 6:4 Elinę Switolinę (WTA 5). Białorusinka zdobyła 20 z 24 punktów przy drugim podaniu rywalki. Obroniła pięć z ośmiu break pointów i wykorzystała sześć z 12 okazji na przełamanie. Dwukrotna mistrzyni Australian Open osiągnęła 60. singlowy półfinał w WTA Tour.

O finał Azarenka zmierzy się z Garbine Muguruzą (WTA 16), która w 66 minut wygrała 6:3, 6:1 z Marią Sakkari (WTA 25). Hiszpanka zgarnęła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zaliczyła pięć przełamań.

Azarenka w Dosze triumfowała w 2012 i 2013 oraz zaliczyła finał w 2015 roku. Muguruza jest finalistką tej imprezy z sezonu 2018. Bilans meczów obu tenisistek to 2-2. Ostatnie ich starcie miało miejsce w ubiegłym sezonie w Rzymie i Hiszpanka zwyciężyła w trzech setach. Kvitova w stolicy Kataru triumfowała w 2018 i zanotowała finał w 2020 roku. Czeszka w ubiegłym sezonie pokonała Pegulę w III rundzie US Open w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

Qatar Total Open, Doha (Katar) WTA 500, kort twardy, pula nagród 565,5 dolarów czwartek, 4 marca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 4) - Anett Kontaveit (Estonia) 6:3, 3:6, 6:2 Wiktoria Azarenka (Białoruś, 8/WC) - Elina Switolina (Ukraina, 1) 6:2, 6:4 Jessica Pegula (USA, Q) - Karolina Pliskova (Czechy, 2) 6:3, 6:1 Garbine Muguruza (Hiszpania) - Maria Sakkari (Grecja) 6:3, 6:1