ATP Dubaj: Asłan Karacew zakończył serię Andrieja Rublowa. Życiowy sukces Lloyda Harrisa

Na 23 dobiegła końca seria wygranych meczów z rzędu przez Andrieja Rublowa w turniejach rangi ATP 500. W półfinale imprezy w Dubaju Rosjanin przegrał ze swoim rodakiem Asłanem Karacewem, który w sobotnim finale zmierzy się z Lloydem Harrisem.
Marcin Motyka
Asłan Karacew PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Asłan Karacew

Andriej Rublow nie zdobędzie piątego z rzędu tytułu rangi ATP 500. Po zeszłorocznych zwycięstwach w imprezach w Hamburgu, Petersburgu i Wiedniu oraz wywalczonym przed miesiącem triumfie w Rotterdamie Rosjanin został zatrzymany w półfinale turnieju w Dubaju. W piątek po dwóch godzinach i 12 minutach rywalizacji Rublow przegrał 2:6, 6:4, 4:6 z rodakiem, Asłanem Karacewem.

Tym samym dobiegła też końca seria 23. kolejnych wygranych spotkań przez Rublowa w zawodach rangi ATP 500. To drugi najlepszy wynik w historii. Lepszy pod tym względem jest jedynie Roger Federer, który w okresie od lutego 2014 roku do czerwca 2016 zwyciężył w 28 kolejnych spotkaniach w imprezach serii "500".

Z kolei Karacew (w piątek siedem asów, cztery przełamania i 41 zagrań kończących) awansował do pierwszego w karierze finału w głównym cyklu. - To był naprawdę zacięty mecz przeciwko trudnemu rywalowi. O wszystkim zadecydowało kilka punktów. Jestem szczęśliwy, że wygrałem - mówił w wywiadzie na korcie 27-latek z Władykaukazu.

Chronologicznie pierwszy półfinał także zakończył się niespodzianką. Kwalifikant Lloyd Harris po dwóch godzinach i 41 minutach pokonał 6:7(5), 6:4, 7:6(6) rozstawionego z numerem trzecim Denisa Shapovalova. Afrykaner zapisał na swoim koncie 12 asów, dwa breaki oraz 28 uderzeń wygrywających i został pierwszym w historii turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships tenisistą, który od kwalifikacji dotarł do finału.

- Nie mam słów, by to opisać. Gdy w trzecim secie przegrywałem 2:4, czułem się źle pod względem fizycznym i mentalnym, ale potrafiłem odnaleźć swoją najlepszą grę - powiedział 24-latek z Kapsztadu, dla którego to drugi finał rangi ATP Tour. W styczniu ubiegłego roku w meczu o tytuł w Adelajdzie przegrał z Rublowem. - Pracuję na takie wyniki jak ten - podkreślił.

Sobotni finał (początek o godz. 16:00 czasu polskiego) będzie pierwszą konfrontacją pomiędzy Harrisem a Karacewem.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)