Petra Kvitova pokazała moc w rywalizacji mistrzyń Wimbledonu. Łotyszka pożegnała Johannę Kontę

W sobotę w turnieju tenisowym WTA 1000 w Madrycie doszło do konfrontacji mistrzyń Wimbledonu. Awans wywalczyła Czeszka Petra Kvitova, która pokazała moc. Z rywalizacją pożegnała się Brytyjka Johanna Konta.

Petra Kvitova PAP/EPA / ALEX GRIMM / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Obsada turnieju w Madrycie jest wyśmienita i nie brakuje starć wielkich mistrzyń już na wczesnym etapie. Do jednego z nich doszło w sobotę w II rundzie. Petra Kvitova (WTA 12) pokonała 6:4, 7:5 Andżelikę Kerber (WTA 26). Czeszka podwyższyła na 8-6 bilans meczów z Niemką.

W pierwszym secie Kerber zaliczyła przełamanie na 3:2, ale straciła cztery z pięciu kolejnych gemów. W drugiej partii Kvitova również jako pierwsza oddała podanie, przy 1:1. Błyskawicznie odrobiła stratę, a w końcówce zadała cios na wagę wygranej. W 12. gemie Czeszka przełamała Niemkę i za trzecią piłką meczową przypieczętowała awans.

W ciągu 82 minut Kvitova zaserwowała pięć asów i zdobyła 29 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Czeszka posłała 33 kończące uderzenia przy 16 niewymuszonych błędach. Kerber miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Obie tenisistki triumfowały w Wimbledonie. Kerber dokonała tego w 2018 roku, a Kvitova w świątyni tenisa zdobyła dwa tytuły (2011, 2014). Pozostałe wielkoszlemowe trofea Niemka wywalczyła w Australian Open i US Open 2016. Kolejną rywalką Czeszki będzie Rosjanka Weronika Kudermetowa, która wyeliminowała Kiki Bertens. Holenderka turniej w Madrycie wygrała w 2019 roku. Kvitova w stolicy Hiszpanii była najlepsza trzy razy (2011, 2015, 2018).

Johanna Konta (WTA 18) przegrała 3:6, 3:6 z Anastasiją Sevastovą (WTA 54). W ciągu 91 minut Łotyszka obroniła sześć z siedmiu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z 15 szans. Objęła prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Brytyjką. W III rundzie Sevastova zmierzy się z Hiszpanką Paulą Badosą.

Ons Jabeur (WTA 25) zwyciężyła 4:6, 6:1, 6:3 Sloane Stephens (WTA 51) po godzinie i 56 minutach. Obie tenisistki miały po 13 break pointów. Tunezyjka cztery razy oddała podanie, a sama uzyskała siedem przełamań. O ćwierćfinał zagra ze Szwajcarką Belindą Bencić lub Amerykanką Bernardą Perą.