Trwa wspaniała seria Ashleigh Barty. Historyczny wynik Hiszpanki w Madrycie

Ashleigh Barty kontynuuje zwycięski marsz na kortach ziemnych w Europie. W środę Australijka pokonała Petrę Kvitovą w turnieju tenisowym WTA 1000 w Madrycie. Historyczny wynik osiągnęła występująca dzięki dzikiej karcie Hiszpanka.

Ashleigh Barty PAP/EPA / JuanJo Martin / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
W III rundzie madryckiej imprezy Ashleigh Barty wyeliminowała Igę Świątek, kończąc serię Polki dziewięciu z rzędu wygranych meczów na kortach ziemnych (18-0 w setach). W ćwierćfinale liderka rankingu pokonała 6:1, 3:6, 6:3 Petrę Kvitovą (WTA 12). Australijka na mączce w Europie jest niepokonana od 15 spotkań.

W pierwszym secie Barty dominowała na korcie. Jedyny gem straciła przy stanie 5:0. W drugiej partii było jedno przełamanie. Kvitova uzyskała je na 2:0, po czym po obronie trzech break pointów wyszła na 3:0 i nie oddała przewagi. W decydującej odsłonie Czeszka z 0:3 zbliżyła się na 2:3. Po przełamaniu na 4:2 Australijka odparła trzy break pointy i podwyższyła na 5:2. Liderka rankingu spotkanie zakończyła za czwartą piłką meczową (dwie zmarnowała w ósmym gemie).

W trwającym godzinę i 48 minut meczu Barty zaserwowała sześć asów. Obroniła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała cztery z 12 szans na przełamanie. Australijka posłała 15 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Kvitova miała 28 piłek wygranych bezpośrednio i 44 pomyłki. Barty wyrównała na 5-5 bilans spotkań z Czeszką. Na korcie ziemnym zmierzyły się po raz drugi. W I rundzie Rolanda Garrosa 2012 lepsza była Kvitova (6:1, 6:2).

Kolejną rywalką Barty będzie Paula Badosa (WTA 62), która wygrała 6:4, 7:5 z Belindą Bencić (WTA 11). Mistrzyni juniorskiego Rolanda Garrosa 2015 awansowała do półfinału turnieju w Madrycie jako pierwsza w historii hiszpańska singlistka. W ciągu godziny i 49 minut wykorzystała cztery z 10 break pointów. Zdobyła 25 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Barty przewodzi klasyfikacji tenisistek z największą liczbą wygranych meczów na poziomie WTA Tour w 2021 roku (bilans 24-3). Badosa pokonała ją jako jedna z trzech tenisistek. Miesiąc temu w ćwierćfinale w Charleston Hiszpanka zwyciężyła 6:4, 6:3.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 2,549 mln euro
środa, 5 maja

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia, 1) - Petra Kvitova (Czechy, 9) 6:1, 3:6, 6:3
Paula Badosa (Hiszpania, WC) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 8) 6:4, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju w Madrycie?