Trudny bój Rafaela Nadala z włoskim talentem. Stefanos Tsitsipas pożegnał Marina Cilicia

Rafael Nadal rozpoczął starania o 10. tytuł na Foro Italico od niełatwej przeprawy z Jannikiem Sinnerem. Zwycięstwo na inaugurację odniósł również Stefanos Tsitsipas, który pokonał Marina Cilicia.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W październiku Jannik Sinner zmierzył się z Rafaelem Nadalem w swoim premierowym wielkoszlemowym ćwierćfinale. Na Roland Garros 2020 Hiszpan potrzebował trochę czasu, aby złamać opór zdolnego nastolatka. Wygrał ostatecznie w trzech setach, a kilka dni później cieszył się z 13. tytułu na paryskiej mączce.

Po ponad pół roku los skojarzył Nadala i Sinnera w II rundzie zawodów ATP Masters 1000 w Rzymie. Reprezentant gospodarzy zmusił 20-krotnego mistrza wielkoszlemowego do wysiłku. W pierwszym secie dwukrotnie prowadził z przewagą przełamania, jednak Rafa szybko odrabiał straty. W 10. gemie Włoch zachował zimną krew, broniąc trzech setboli. Po zmianie stron odparł trzy kolejne piłki setowe, ale przy siódmej popełnił niewymuszony błąd.

Niepowodzenie z partii otwarcia nie załamało jednak 19-latka. Sinner przełamał w trzecim gemie drugiej odsłony. Potem prowadził już 4:2, ale ponownie nie był w stanie utrzymać prowadzenia. Nadal naciskał na młodego przeciwnika, a ten przegrywał kluczowe piłki. Szybko zrobiło się po 4, a w 10. gemie pojawiły się meczbole. Przy trzecim Hiszpan zagrał kapitalny forhend po linii, do którego reprezentant Italii nie był w stanie już dojść.

Nadal wygrał ostatecznie 7:5, 6:4, ale może się czuć sprawdzony. W środę skończył 25 piłek i miał 21 niewymuszonych błędów. Sinner zanotował 22 wygrywające uderzenia i 26 pomyłek. Ze 139 punktów 75 padło łupem trzeciego obecnie tenisisty świata. Na drodze Hiszpana stanie w czwartek Denis Shapovalov, z którym ma bilans 2-1. W środę Kanadyjczyk wygrał z grającym z dziką kartą Włochem Stefano Travaglią 7:6(2), 6:3.

Oznaczony piątym numerem Stefanos Tsitsipas zmierzył się z Marinem Ciliciem. Chorwat od trzech lat nie pokonał gracza z Top 10, dlatego Grek był zdecydowanym faworytem. Tenisista z Aten nie zawiódł i wygrał pierwszego seta dzięki przełamaniu. W drugiej partii okazał się już lepszy o dwa breaki, dlatego zwyciężył ostatecznie 7:5, 6:2.

W czwartek dojdzie do interesującego pojedynku na rzymskiej mączce. Rywalem Tsitsipasa będzie bowiem najwyżej klasyfikowany spośród Włochów Matteo Berrettini. Rozstawiony z "dziewiątką" tenisista pokonał w II rundzie Australijczyka Johna Millmana 6:4, 6:2. Warto przypomnieć, że dopiero co dotarł do finału imprezy ATP Masters 1000 w Madrycie, w której triumfował Alexander Zverev.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)