ATP Rzym: Rafael Nadal obronił meczbole i wygrał 3,5-godzinny bój. Stefanos Tsitsipas rywalem Novaka Djokovicia

Rafael Nadal po bardzo trudnym pojedynku awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. W czwartek Hiszpan obronił dwa meczbole i po tie breaku trzeciego seta pokonał Denisa Shapovalova.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Kariera Denisa Shapovalova na najwyższym poziomie na dobre rozpoczęła się od meczu z Rafaelem Nadalem. W sierpniu 2017 roku, mając 18 lat, pokonał Hiszpana w Montrealu. W czwartek był o krok, by wygrać z Rafą drugi raz w ich piątej oficjalnej konfrontacji. W spotkaniu III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie miał dwa meczbole, ale przegrał 6:3, 4:6, 6:7(3).

Początek meczu był zaskakujący. Shapovalov mocno ruszył do ataku, już w gemie otwarcia po kończącym forhendzie wywalczył przełamanie, po chwili znów odebrał serwis Nadalowi i objął prowadzenie 4:0. by wygrać pierwszego seta 6:3. W drugiej partii Kanadyjczyk ponownie doskonale wystartował i po breaku wyszedł na 3:0.

Ale Nadala nigdy nie wolno skreślać. Hiszpan walczy w każdej sytuacji i tak też było w czwartek. Majorkanin zaczął skuteczniej serwować i returnować, popełniał mniej błędów, w efekcie odrobił stratę przełamania, zdobył pięć gemów z rzędu i ostatecznie wygrał drugą odsłonę 6:4.

W trzeciej partii Shapovalov znów przełamał jako pierwszy i wyszedł na 3:1, ale ponownie roztrwonił przewagę. W końcówce obaj mieli swoje szanse. Nadal w 11. gemie zmarnował trzy break pointy, a Kanadyjczyk w 12. miał dwa meczbole. Obu jednak nie wykorzystał (najpierw posłał bekhend w aut, a następnie szansie nieczysto uderzył z forhendu) i o losach pojedynku musiał zadecydować tie break.

Rozstrzygająca rozgrywka stała pod znakiem pomyłek Shapovalova. Po podwójnym błędzie serwisowym i zepsutym forhendzie Kanadyjczyk przegrywał 1-4. Nadal tak dużego prowadzenia już nie wypuścił z rąk. Po chwili Hiszpan wyszedł już na 6-2 i miał cztery piłki meczowe. Pierwszej nie wykorzystał, ale przy drugiej zaatakował z forhendu, a Shapovalov odegrał z bekhendu w siatkę.

Mecz trwał trzy godziny i 27 minut. W tym czasie Nadal zaserwował dwa asy, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 14 break pointów, posłał 29 zagrań kończących, popełnił 37 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 119 punktów, o pięć więcej od rywala. Z kolei Shapovalovowi zapisano 12 asów, 41 uderzeń wygrywających oraz 46 pomyłek własnych.

Dla Nadala, dziewięciokrotnego mistrza Internazionali BNL d'Italia, to 16. w karierze awans do ćwierćfinału tego turnieju. Kolejnym rywalem rozstawionego z numerem drugim Hiszpana będzie Alexander Zverev, z którym przegrał w zeszłym tygodniu w Madrycie, bądź Kei Nishikori.

Z kolei najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Novak Djoković w 1/4 finału zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Grek w czwartek zaserwował trzy asy, uzyskał dwa przełamania, posłał 16 uderzeń kończących i w 96 minut pokonał 7:6(3), 6:2 faworyta gospodarzy, Matteo Berrettiniego, zeszłotygodniowego finalistę z Madrytu.

- Djoković potrafi grać na każdej nawierzchni. Zmierzyliśmy się w zeszłym roku w Rolandzie Garrosie, przegrałem w pięciu setach i ten mecz postrzegam jako okazję, by zrobić coś lepszego niż wtedy. Wyjdę na kort i postaram się dać z siebie wszystko. Mam nadzieję, że będę dla niego wyzwaniem - mówił, cytowany przez atptour.com, Tsitsipas, który z Djokoviciem ma bilans 2-4.

Do ćwierćfinału awansował także kwalifikant Federico Delbonis. Argentyńczyk wygrał 7:6(3), 6:1 z Felixem Augerem-Aliassime'em i pierwszy raz w karierze znalazł się na tym etapie imprezy rangi ATP Masters 1000. O półfinał 30-latek z Azul powalczy z Reillym Opelką.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)