Karolina Pliskova przełamała barierę. Szwajcarka z życiowym osiągnięciem

Karolina Pliskova przełamała barierę i po raz pierwszy wystąpi w ćwierćfinale Wimbledonu. Życiowy rezultat w wielkoszlemowym turnieju osiągnęła tenisistka ze Szwajcarii.

Karolina Pliskova Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 13) notuje dziewiąty występ w Wimbledonie. Do tej pory to był jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym nie doszła do ćwierćfinału. Zmieniło się to w poniedziałek. Czeszka w 1/8 finału pokonała 6:2, 6:3 Ludmiłę Samsonową (WTA 65), która miała serię 10 z rzędu wygranych meczów.

W ciągu 75 minut Pliskova zaserwowała 10 asów i zgarnęła 29 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z sześciu okazji. Czeszka spotkanie zakończyła z dorobkiem 17 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Samsonowa miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Rosjanka przed Wimbledonem wygrała siedem meczów (dwa w kwalifikacjach) i zdobyła tytuł w Berlinie. W Londynie w drodze do IV rundy odprawiła Sloane Stephens. Pliskova awansowała do ósmego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Jej najlepszym wynikiem jest finał US Open 2016.

Kolejną rywalką Pliskovej będzie Viktorija Golubić (WTA 66), która zwyciężyła 7:6(3), 6:3 Madison Keys (WTA 27), finalistkę US Open 2017. W pierwszym secie Amerykanka z 2:5 doprowadziła do tie breaka po obronie piłki setowej. W nim górą była Szwajcarka. Drugą partię Keys rozpoczęła od przełamania, ale sześć z ośmiu kolejnych gemów zdobyła Golubić.

W trwającym 99 minut meczu Keys posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Golubić zanotowano 28 piłek wygranych bezpośrednio przy zaledwie dziewięciu pomyłkach. Szwajcarka zdobyła 11 z 14 punktów przy siatce. Została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała cztery z 10 break pointów.

Dla Keys był to ósmy występ w Wimbledonie. Jedyny ćwierćfinał osiągnęła w 2015 roku. Amerykanka w 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy wystąpiła po raz pierwszy od US Open 2019. Golubić w 17 wcześniejszych startach w turniejach najwyżej rangi najdalej doszła do III rundy. W ćwierćfinale Wimbledonu wystąpi jako druga Szwajcarka w XXI wieku. Dołączyła do Timei Bacsinszky (2015).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)