Pogromczyni Igi Świątek zatrzymana. Aryna Sabalenka zagra o finał Wimbledonu

Aryna Sabalenka w dwóch setach pokonała Ons Jabeur w ćwierćfinale Wimbledonu 2021. Dla Białorusinki to pierwszy w karierze awans do 1/2 finału turnieju wielkoszlemowego w singlu.

Marcin Motyka
Aryna Sabalenka PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Ons Jabeur była rewelacją Wimbledonu 2021. Tunezyjka wyeliminowała m.in. Igę Świątek i niespodziewanie dotarła do 1/4 finału. W tej fazie została jednak zatrzymana. We wtorkowym ćwierćfinale przegrała 4:6, 3:6 z rozstawioną z numerem drugim Aryną Sabalenką.

To była konfrontacja tenisistek prezentujących odmienne style gry. Z jednej strony grająca urozmaicony tenis, często zagrywająca slajsem i zmieniająca rytm akcji Jabeur. Z drugiej - potężnie uderzająca, stawiająca na siłowe rozwiązania Sabalenka.

Zderzenie takich przeciwnych sposobów gry często owocuje ciekawym widowiskiem. I tak też było we wtorek na korcie centralnym. Sabalenka i Jabeur zapewniły sympatykom tenisa interesujący mecz.

Pierwszy set był bardzo wyrównany, aż do dziesiątego gema, kiedy to Sabalenka ruszyła do mocniejszego natarcia. Jabeur jednak dzielnie broniła się i oddaliła cztery piłki setowe, lecz przy piątej szansie dla rywalki trafiła z forhendu w siatkę i tym samym Białorusinka zwyciężyła w inauguracyjnej partii.

Druga odsłona obfitowała w zmiany sytuacji. Sabalenka objęła prowadzenie 2:0 po tym, jak w gemie otwarcia wyszła ze stanu 0-40, a następnie przełamała rywalkę. Lecz Jabeur odrobiła stratę i wyrównała na 2:2.

Jednak znów, jak w inauguracyjnym secie, w końcówce górę wzięły klasa, umiejętności i siła zagrań Sabalenki. Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka wywalczyła breaka na 5:3, po czym zakończyła spotkanie.

- Jestem bardzo zadowolona, że wygrałam, bo Ons jest świetną tenisistką i niesamowitą osobą, więc mecze z nią nigdy nie są łatwe. Cieszę się, że mogłam ją pokonać - mówiła w wywiadzie na korcie Sabalenka, która we wtorek zapisała na swoim koncie po trzy asy i przełamania oraz 27 uderzeń wygrywających.

Dla Sabalenki, dwukrotnej mistrzyni wielkoszlemowej w deblu, to pierwszy w karierze awans do 1/2 finału imprezy tej rangi w singlu. O finał, w czwartek, Białorusinka zagra z Karoliną Pliskovą.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)