ATP Cincinnati: zdobył puchar w mniej niż godzinę. Znakomity występ Alexandra Zvereva w finale

Alexander Zverev wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP Masters 1000 w Cincinnati. W niedzielnym finale Niemiec w 59 minut pokonał Andrieja Rublowa.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Alexander Zverev
To był mecz w blasku złota. W finale turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati zmierzyło się dwóch mistrzów igrzysk olimpijskich z Tokio - Alexander Zverev, triumfator w singlu, i Andriej Rublow, który w parze z Anastazją Pawluczenkową zwyciężył w mikście. W niedzielę błyszczał jednak tylko Niemiec, który wygrał 6:2, 6:3.

Rozstawiony z numerem trzecim Zverev od samego początku miał ogromną przewagę. Już w gemie otwarcia wywalczył przełamanie, przy break poincie, wygrywając wymianę, a kilka chwil później znów odebrał podanie przeciwnikowi. Tym samym objął prowadzenie 4:0, by wygrać pierwszego seta 6:2.

Druga partia miała niemal identyczny przebieg. Zverev ciągle dominował i ponownie po dwóch breakach wyszedł na 5:1. Wówczas przytrafił mu się słabszy moment i oddał serwis, ale w kolejnym gemie znów przełamał Rublowa i zwieńczył całe spotkanie.

Mecz trwał 59 minut. W tym czasie Zverev zaserwował sześć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 16 zagrań kończących, popełnił sześć niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 58 punktów, o 22 więcej od rywala. Z kolei Rublowowi zapisano 11 asów, 18 uderzeń wygrywających oraz 19 pomyłek własnych.

Dla Zvereva to 17. w karierze tytuł w głównym cyklu. Po trofeum rangi ATP Masters 1000 sięgnął piąty raz, w tym drugi w obecnym sezonie (w maju zwyciężył w Madrycie). Za triumf w Cincinnati otrzyma 1000 punktów do rankingu i 654,8 tys. dolarów premii finansowej.

Rublow natomiast poniósł piątą porażkę w swoim 13. finale w głównym cyklu. Przegrał zarazem drugi w karierze finał ATP Masters 1000 i wciąż musi czekać na tytuł tej rangi (w kwietniu w Monte Carlo uległ Stefanosowi Tsitsipasowi). Występ w Western & Southern Open przyniósł mu 600 punktów oraz 354,7 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej rozstawieni z numerem drugim Marcel Granollers i Horacio Zeballos pokonali 7:6(5), 7:6(5) amerykańską parę Steve Johnson / Austin Krajicek i zdobyli szósty wspólny tytuł. Ogółem dla Granollersa to 23. deblowe trofeum w cyklu ATP Tour, a dla Zeballosa - 18.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 3,028 mln dolarów
niedziela, 22 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 3) - Andriej Rublow (Rosja, 4) 6:2, 6:3

finał gry podwójnej:

Marcel Granollers (Hiszpania, 2) / Horacio Zeballos (Argentyna, 2) - Steve Johnson (USA) / Austin Krajicek (USA) 7:6(5), 7:6(5)