Andżelika Kerber ocalała po maratonie. Spokojny awans Eliny Switoliny

Trzy wielkoszlemowe mistrzynie zameldowały się w kolejnej rundzie US Open 2021. W niesamowitych okolicznościach awans wywalczyła Niemka Andżelika Kerber. Pierwszy mecz spokojnie wygrała Ukrainka Elina Switolina.

Andżelika Kerber PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Pierwszego dnia US Open ogromnych emocji dostarczył mecz Andżeliki Kerber (WTA 17) z Dajaną Jastremską (WTA 51). Mistrzyni nowojorskiej imprezy z 2016 roku wróciła z 3:5 w trzecim secie i zwyciężyła Ukrainkę 3:6, 6:4, 7:6(3). W trwającym dwie godziny i 25 minut meczu Jastremska posłała 42 kończące uderzenia, ale też popełniła 57 niewymuszonych błędów. Kerber naliczono sześć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Kolejną jej rywalką będzie inna Ukrainka Anhelina Kalinina.

Takich kłopotów nie miały dwie inne wielkoszlemowe mistrzynie. Wiktoria Azarenka (WTA 19) kiepsko rozpoczęła, ale od 1:4 zdobyła 11 gemów z rzędu i pokonała 6:4, 6:0 Terezę Martincovą (WTA 60). Barbora Krejcikova (WTA 9) wygrała 6:0, 6:4 z Astrą Sharmą (WTA 114). W ciągu 74 minut triumfatorka tegorocznego Rolanda Garrosa odparła dwa break pointy i zaliczyła cztery przełamania.

Elina Switolina (WTA 5) pokonała 6:2, 6:3 Rebekkę Marino (WTA 175). W ciągu 63 minut Ukrainka zniwelowała cztery z pięciu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z 11 szans. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 14 kończących uderzeń i sześciu niewymuszonych błędów. Kanadyjce zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Marketa Vondrousova (WTA 38) wygrała 7:5, 6:0 z Eleną-Gabrielą Ruse (WTA 108). Rumunka miała swoje szanse w pierwszym secie, w którym prowadziła 5:2. Czeszka obroniła dwie piłki setowe i wywalczyła 11 gemów z rzędu. Z kibicami w Nowym Jorku pożegnała się Carla Suarez (WTA 335), dla której jest to ostatni sezon na zawodowych kortach. Hiszpanka uległa 2:6, 4:6 Danielle Collins (WTA 29). Amerykanka zaserwowała 10 asów i straciła tylko siedem punktów przy swoim podaniu.

Jelena Rybakina (WTA 20) pokonała 6:2, 6:3 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 90). W ciągu 76 minut posłała 10 asów i zdobyła 33 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy break pointy i wykorzystała trzy z 10 szans na przełamanie. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 34) w 86 minut wygrała 6:3, 6:2 z Sarą Errani (WTA 112). Rosjance zanotowano 42 kończące uderzenia przy 31 niewymuszonych błędach. Włoszka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.