Krecz Carlosa Alcaraza. Kanada ma pierwszego w historii półfinalistę US Open

Carlos Alcaraz w drugim secie poddał mecz o 1/2 finału US Open 2021 z Felixem Augerem-Aliassime'em. Tym samym 21-latek z Montrealu został pierwszym w historii Kanadyjczykiem w półfinale nowojorskiego turnieju.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
21-letni Felix Auger-Aliassime i 18-letni Carlos Alcaraz rozegrali "najmłodszy" w erze zawodowego tenisa ćwierćfinał US Open. Pojedynek zapowiadał się bardzo ciekawie, ale dobiegł końca przedwcześnie. Hiszpan skreczował przy prowadzeniu Kanadyjczyka 6:3 i 3:1.

Obaj uwielbiają narzucać rywalowi własne warunki gry i toczyć wymiany w szybkim tempie. I tak też starali się grać od początku wtorkowego meczu. W pierwszym secie lepiej w takich warunkach odnalazł się Auger-Aliassime. Kanadyjczyk przy stanie 3:2 po forhendowym błędzie rywala wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 4:2. Tej przewagi już nie stracił, choć w dwóch kolejnych gemach serwisowych musiał bronić break pointów.

Po intensywnych 45 minutach Alcaraza, który w dwóch poprzednich rundach wygrał pięciosetowe maratony, we wtorek nie było stać na więcej. Na początku drugiego seta oddał podanie, a przy wyniku 1:2 poprosił o interwencję medyczną. Po rozmowie z fizjoterapeutą rozegrał jeszcze jednego gema, po czym poddał spotkanie.

Decyzją o kreczu Alcaraza była zaskoczona publiczność na trybunach oraz jego rywal. - Dopóki nie poprosił o wezwanie fizjoterapeuty, nie widziałem, by coś mu dolegało. Szkoda, że tak to się skończyło. Myślę, że rozgrywaliśmy dobry mecz - powiedział Auger-Aliassime w wywiadzie na korcie.

Wygrywając we wtorek, 21-latek z Montrealu został pierwszym w historii Kanadyjczykiem w 1/2 finału US Open oraz stał się najmłodszym półfinalistą nowojorskiego turnieju od 2009 roku, gdy tytuł zdobył wówczas 20-letni Juan Martin del Potro.

- To niesamowite osiągnięcie. Ten turniej jest dla mnie fantastyczny - podkreślił Kanadyjczyk, który o finał zagra z Daniłem Miedwiediewem. - Na twardej nawierzchni to jeden z najlepszych tenisistów w rozgrywkach. Będę musiał zagrać na swoim najwyższym poziomie - powiedział o Rosjaninie.

US Open , Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57,5 mln dolarów
wtorek, 7 września

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 12) - Carlos Alcaraz (Hiszpania) 6:3, 3:1 i krecz