Liderka rankingu gromi na otwarcie. Mistrzyni z 2020 roku za burtą

Ashleigh Barty zademonstrowała swoją siłę i w niecałą godzinę rozprawiła się z pierwszą rywalką w wielkoszlemowym Australian Open 2022. Odpadła Sofia Kenin, mistrzyni imprezy z 2020 roku.

Sofia Kenin PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Ashleigh Barty od początku sezonu prezentuje się kapitalnie. Na jego otwarcie triumfowała w Adelajdzie (WTA 500). Był to dla niej pierwszy występ od wrześniowego US Open. W poniedziałek liderka rankingu w imponującym stylu rozpoczęła start w Australian Open. W 54 minuty rozbiła 6:0, 6:1 Łesię Curenko (WTA 119). Barty zaserwowała pięć asów i zdobyła 55 z 83 rozegranych punktów. W II rundzie zmierzy się z Włoszką Lucią Bronzetti.

Sofia Kenin (WTA 13) przegrała 6:7(2), 5:7 z Madison Keys (WTA 51). W trwającym 91 minut meczu niżej notowana Amerykanka zaserwowała 15 asów i zgarnęła 42 z 50 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała dwie z czterech szans na przełamanie. Kenin jest mistrzynią Australian Open 2020. Keys może się pochwalić finałem US Open 2017. Była siódma rakieta globu odzyskuje formę. W ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Adelajdzie (WTA 250).

Jessica Pegula (WTA 21) zwyciężyła 4:6, 7:6(1), 7:5 Anhelinę Kalininę (WTA 49) po dwóch godzinach i 52 minutach. Obie tenisistki zaliczyły po cztery przełamania. Amerykanka zdobyła o cztery punkty więcej od Ukrainki (119-115). Jil Teichmann  (WTA 34) wygrała 6:3, 6:3 z Petrą Martić (WTA 57). W ciągu 74 minut Szwajcarka wykorzystała wszystkie cztery break pointy, a obroniła trzy z czterech.

Jelena Ostapenko (WTA 27) pokonała 6:7(7), 6:4, 6:1 Annę Karolinę Schmiedlovą (WTA 87). W pierwszym secie Łotyszka z 0:3 wyszła na 5:3, ale o jego losach zadecydował tie break. Padł on łupem Słowaczki, która obroniła pięć piłek setowych, z czego cztery przy 2-6. W drugiej partii Schmiedlova z 1:4 wyrównała na 4:4, ale od tego momentu Ostapenko zdobyła osiem z dziewięciu kolejnych gemów.

W II rundzie Łotyszka, triumfatorka Rolanda Garrosa 2017, zmierzy się z Alison Riske (WTA 46), która wygrała 6:2, 6:2 z Donną Vekić (WTA 79). Amerykanka wywalczyła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie była zmuszona do obrony break pointów, a sama spożytkowała cztery z 11 szans na przełamanie. W ubiegłym tygodniu Riske zanotowała finał w Adelajdzie (WTA 250).

Paula Badosa (WTA 6) pokonała 6:4, 6:0 Ajlę Tomljanović (WTA 43). W pierwszym secie Hiszpanka od 4:1 straciła dwa gemy, ale była górą po serii obustronnych przełamań. Druga partia należała zdecydowanie do tenisistki z Półwyspu Iberyjskiego, która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Sydney. W ciągu 82 minut Badosa zaserwowała siedem asów i wykorzystała siedem z 11 break pointów.

Jessica Pegula (USA, 21) - Anhelina Kalinina (Ukraina) 4:6, 7:6(1), 7:5
Jelena Ostapenko (Łotwa, 26) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:7(7), 6:4, 6:1
Madison Keys (USA) - Sofia Kenin (USA, 11) 7:6(2), 7:5
Jil Teichmann (Szwajcaria) - Petra Martić (Chorwacja) 6:3, 6:3
Alison Riske (USA) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:2, 6:2
Jaqueline Cristian (Rumunia) - Greet Minnen (Belgia) 7:5, 6:4
Martina Trevisan (Włochy, Q) - Nao Hibino (Japonia, LL) 6:2, 6:3