Bolesna porażka finalistki US Open. Australijka sprawiła jej psikusa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Leylah Fernandez
PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Leylah Fernandez

Leylah Fernandez szła jak burza w ubiegłorocznym US Open i doszła aż do finału. W wielkoszlemowym Australian Open 2022 w Melbourne kanadyjska tenisistka przeżyła wielkie rozczarowanie.

Ubiegły sezon był fantastyczny dla Leylah Fernandez (WTA 24). W Monterrey zdobyła tytuł, a w US Open zaliczyła finał. W Nowym Jorku po drodze odprawiła Naomi Osakę, Elinę Switolinę i Arynę Sabalenkę. Początek 2022 roku jest dla niej nieudany. Z Australian Open Kanadyjka odpadła już w I rundzie po porażce 4:6, 2:6 z Maddison Inglis (WTA 133).

W ciągu 83 minut Fernandez popełniła 30 niewymuszonych błędów przy zaledwie ośmiu kończących uderzeniach. Inglis miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. Australijka obroniła trzy break pointy i wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie. W II rundzie reprezentantka gospodarzy zmierzy się z Hailey Baptiste (WTA 165), która zwyciężyła 4:6, 7:6(4), 6:3 Caroline Garcię (WTA 70). Amerykanka odrodziła się ze stanu 4:6, 3:5.

Anett Kontaveit (WTA 7) pokonała 6:2, 6:3 Katerinę Siniakovą (WTA 48). Estonka w obu setach oddała podanie w trzecim gemie, ale później wiodła prym na korcie. W trwającym 81 minut meczu zdobyła 32 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dziewięć z 11 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 14 okazji. Marketa Vondrousova (WTA 41) wróciła z 1:3 w drugim secie i wygrała 6:2, 6:3 z Priscillą Hon (WTA 221).

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 11) w 64 minuty rozbiła 6:2, 6:1 Annę Bondar (WTA 92). Rosjanka zniwelowała jeden break point i spożytkowała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Jej łupem padło 58 z 92 rozegranych punktów. Kolejną rywalką finalistki Rolanda Garrosa 2021 będzie Samantha Stosur (WTA 487), która zwyciężyła 6:7(5), 6:3, 6:3 Robin Anderson (WTA 169). W trwającym 2,5 godziny meczu Australijka zaserwowała 12 asów i obroniła siedem z dziewięciu break pointów. Dla mistrzyni US Open 2011 jest to ostatni singlowy występ w karierze.

Jelena Rybakina (WTA 12) zwyciężyła 6:7(3), 7:6(3), 6:1 Zarinę Dijas (WTA 104). W pierwszym secie wyżej notowana Kazaszka roztrwoniła prowadzenie 4:1 i piłkę setową w 10. gemie. W drugiej partii wyszła na 2:0, ale szybko straciła przewagę przełamania. W emocjonującej końcówce obroniła piłkę meczową (przy 5:6) i wygraną zapewniła sobie w tie breaku. Rybakina sezon rozpoczęła od finału w Adelajdzie.

Irina-Camelia Begu (WTA 64) wygrała 2:6, 7:5, 6:3 z Oceane Dodin (WTA 85). W zaciętym dreszczowcu Rumunka odrodziła się ze stanu 2:6, 3:5. W 10. gemie drugiego seta obroniła trzy piłki meczowe. Problemów nie uniknęła Ludmiła Samsonowa (WTA 37). Rosjanka przegrywała 0:3 w pierwszej partii, by pokonać 7:5, 6:4 Eminę Bektas (WTA 212).

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów australijskich wtorek, 18 stycznia

I runda gry pojedynczej kobiet:

Anett Kontaveit (Estonia, 6) - Katerina Siniakova (Czechy) 6:2, 6:3 Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 10) - Anna Bondar (Węgry) 6:2, 6:1 Jelena Rybakina (Kazachstan, 12) - Zarina Dijas (Kazachstan) 6:7(3), 7:6(3), 6:1 Marketa Vondrousova (Czechy, 31) - Priscilla Hon (Australia, WC) 6:2, 6:3 Maddison Inglis (Australia, WC) - Leylah Fernandez (Kanada, 23) 6:4, 6:2 Ludmiła Samsonowa (Rosja) - Emina Bektas (USA, Q) 7:5, 6:4 Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Oceane Dodin (Francja) 2:6, 7:5, 6:3 Heather Watson (Wielka Brytania) - Mayar Sherif (Egipt) 6:3, 5:7, 6:2 Hailey Baptiste (USA, Q) - Caroline Garcia (Francja) 4:6, 7:6(4), 6:3 Samantha Stosur (Australia, WC) - Robin Anderson (USA, WC) 6:7(5), 6:3, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Czytaj także: Piękne momenty były. Magdalena Fręch postraszyła utytułowaną rywalkę Nerwowy początek, a potem demolka. Iga Świątek zainaugurowała Australian Open

Czy Leylah Fernandez zdobędzie wielkoszlemowy tytuł?