Znamy najlepszych juniorów w Australian Open. Horror w finale chłopców

W Australian Open 2022 w Melbourne wyłonieni zostali najlepsi juniorzy. Niezwykle dramatyczny przebieg miał finał singla chłopców. Wśród dziewcząt triumfowała Chorwatka Petra Marcinko.

Petra Marcinko Getty Images / Recep Sakar/Anadolu Agency / Na zdjęciu: Petra Marcinko
W Australian Open w o tytuły rywalizują nie tylko zawodowcy. W Melbourne wyłonieni zostali też najlepsi juniorzy. W finale singla dziewcząt Petra Marcinko pokonała 7:5, 6:1 Sofię Costoulas. W pierwszym secie Belgijka z 1:3 wyszła na 4:3. Chorwatka od 4:5 zdobyła dziewięć z 10 kolejnych gemów.

W ciągu 76 minut Marcinko zdobyła 13 z 15 punktów przy siatce. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Posłała 22 kończące uderzenia przy 28 niewymuszonych błędach. Costoulas zanotowano 11 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

Po raz czwarty chorwacka tenisistka wygrała juniorski Australian Open. Marcinko dołączyła do Mirjany Lucić-Baroni (1997), Jeleny Kostanić (1998) i Any Konjuh (2013).

Niesamowitym horrorem był finał juniorów. Bruno Kuzuhara zwyciężył 7:6(4), 6:7(6), 7:5 Jakuba Mensika po trzech godzinach i 43 minutach. W pierwszym secie Amerykanin wrócił ze stanu 1:3. W drugiej partii obroniła trzy piłki setowe przy 5:6, ale zacięty tie break padł łupem Czecha. W decydującej odsłonie Mensik z 0:2 wyrównał na 2:2. W 11. gemie Kuzuhara odparł break pointa, a w 12. zaliczył przełamanie dające mu tytuł.

Końcówka była dramatyczna dla Mensika. Przy 4:5 skorzystał z przerwy medycznej. W 12. gemie Czech nie był już w stanie ustać na nogach. Od stanu 30-30 popełnił dwa podwójne błędy z rzędu. Mecz trwał trzy godziny i 43 minuty.

Kuzuhara zdobył 18 z 20 punktów przy siatce. Obronił osiem z 10 break pointów i wykorzystała trzy z 14 szans na przełamanie. Naliczono mu 24 kończące uderzenia przy 59 niewymuszonych błędach. Mensik miał 37 piłek wygranych bezpośrednio i 70 pomyłek. Amerykanin zdobył o pięć punktów więcej od Czecha (144-139).

17-letni Kuzuhara w Melbourne odniósł podwójny sukces. W deblu jego partnerem był Coleman Wong. W finale Amerykanin i tenisista z Hongkongu pokonali 6:3, 7:6(3) Alexa Michelsena i Adolfo Daniela Vallejo.

W grze pojedynczej juniorek triumfowały Clervie Ngounoue i Diana Sznaider, które wygrały 6:4, 6:3 z Kanadyjkami Kaylą Cross i Victorią Mboko. W pierwszym secie Amerykanka i Rosjanka wróciły z 2:4.

finał gry podwójnej juniorów:

Bruno Kuzuhara (USA, 2) / Coleman Wong (Hongkong, 2) - Alex Michelsen (USA) / Adolfo Daniel Vallejo (Paragwaj) 6:3, 7:6(3)

finał gry podwójnej juniorek:

Clervie Ngounoue (USA, 1) / Diana Sznaider (Rosja, 1) - Kayla Cross (Kanada) / Victoria Mboko (Kanada) 6:4, 6:3

Fantastyczny pościg w finale Australian Open!
Wielkie zwycięstwo i jubileusz. Rafael Nadal zagra o tytuł w Australian Open!

Czy Petra Marcinko zdobędzie w przyszłości wielkoszlemowy tytuł w zawodowym tenisie?