Wielkie zwycięstwo i jubileusz. Rafael Nadal zagra o tytuł w Australian Open!

Zwycięstwem faworyta zakończył się pierwszy półfinał singla mężczyzn wielkoszlemowego Australian Open 2022. Rafael Nadal pokonał w czterech setach Matteo Berrettiniego i w niedzielę powalczy o rekordowe mistrzostwo.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W 2019 roku Rafael Nadal i Matteo Berrettini zmierzyli się w półfinale wielkoszlemowego US Open. Na kortach twardych w Nowym Jorku Hiszpan zwyciężył 7:6(6), 6:4, 6:1. Wydawało się, że ich pojedynek w Melbourne będzie bardziej wyrównany. Włoch wywalczył jednak tylko seta i po dwóch godzinach i 55 minutach przegrał ostatecznie 3:6, 2:6, 6:3, 3:6.

Z powodu opadów deszczu pojedynek rozegrano pod dachem na Rod Laver Arena. Pod względem taktycznym Nadal nie zaskoczył. Starał się przedłużać wymiany i posyłać mnóstwo piłek na bekhend rzymianina. Berrettini był momentami zagubiony na korcie. Popełniał sporo błędów i nie był w stanie odpowiedzieć. Jeden zryw okazał się niewystarczający, by mógł zostać pierwszym Włochem, który zagra w finale Australian Open.

Nadal szybko wziął się do pracy. Już w drugim gemie wypracował dwa break pointy i wywalczył przełamanie po błędzie z bekhendu przeciwnika. Gdy utytułowany Hiszpan ustabilizował dyspozycję serwisową, Włoch nie miał nic do powiedzenia. Dopiero w dziewiątym gemie, gdy przyszło mu bronić setboli, pojawiła się iskierka nadziei na powrót do gry. Tenisista z Manacor natychmiast jednak uzyskał czwartą piłkę setową i zmusił rywala do błędu.

Początek drugiej odsłony był fatalny w wykonaniu Berrettiniego. Kilka niewymuszonych błędów i problemy już w gemie otwarcia. Nadal pogonił rywala po korcie i wygrywającym forhendem zdobył przełamanie. Po zmianie stron Włoch znów był w opałach. Odparł trzy break pointy, ale przy czwartym posłał piłkę w aut. W tym momencie było 4:0 dla Hiszpana i nie było żadnych widoków na jakikolwiek powrót ze strony przeciwnika. Set zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Hiszpana, który w ósmym gemie wykorzystał pierwszą okazję.

Tymczasem Berrettini nie rozpoczął trzeciego seta od falstartu. Miał problemy w pierwszym i trzecim gemie, jednak utrzymał podanie i pozostał w grze. Z czasem podwyższył poziom swojego tenisa i przeszedł do ataku. Skończyły się niewymuszone błędy reprezentanta Italii, a jego forhend siał spustoszenie. Gdy dołożył jeszcze return, to Nadal był w tarapatach. W ósmym gemie Włoch wypracował pierwsze break pointy w historii rywalizacji z Hiszpanem. Wygrywające uderzenie po linii dało przełamanie, a wyraźnie uskrzydlony rzymianin natychmiast zakończył seta.

Zwycięstwo w trzeciej odsłonie dodało Berrettiniemu pewności siebie i wiary w możliwość odwrócenia losów pojedynku. Włoch kontynuował dobrą grę na początku czwartej partii, ale zabrakło mu przełamania. Nadal przetrwał jednak napór rywala. Kluczowe wydarzenia miały miejsce w ósmym gemie, gdy rzymianina dopadł kryzys przy serwisie. Hiszpan przy drugim break poincie wygrał dłuższą wymianę i zdobył rozstrzygające przełamanie. Już po chwili miał dwie piłki meczowe i po błędzie rywala zakończył pojedynek.

Nadal zanotował w piątek pięć asów, dwa podwójne błędy, 28 kończących uderzeń i 19 pomyłek. Berrettini miał 14 asów, dwa podwójne błędy, 38 wygrywających piłek i 39 niewymuszonych błędów. Hiszpan zgarnął 108 z 204 rozegranych punktów oraz wykorzystał 4 z 8 break pointów. Włoch odpowiedział tylko jednym przełamaniem.

W piątek Nadal wygrał 500. mecz w tourze na kortach twardych i awansował do szóstego finału Australian Open. W niedzielę będzie miał szansę powtórzyć sukces z Melbourne z 2009 roku. Jeśli tego dokona, to wygra każdą imprezę Wielkiego Szlema co najmniej dwukrotnie. Będzie miał także na koncie rekordowe 21. mistrzostwo wielkoszlemowe, co pozwoli mu wyprzedzić wielkich rywali - Rogera Federera i Novaka Djokovicia.

Przeciwnikiem Nadala w finale Australian Open 2022 będzie Rosjanin Danił Miedwiediew, który pokonał Greka Stefanosa Tsitsipasa (więcej tutaj).