Lekcja od wielkoszlemowej mistrzyni. Magda Linette zakończyła przygodę w Katarze

Magda Linette przystąpiła we wtorek do pojedynku z Barborą Krejcikovą w ramach II rundy zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Dosze. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 okazała się jednak zbyt mocną przeciwniczką dla polskiej tenisistki.

Rafał Smoliński
Magda Linette Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Magda Linette
W 2017 roku Magda Linette (WTA 67) i Barbora Krejcikova (WTA 3) zmierzyły się ze sobą w I rundzie eliminacji do zawodów WTA w Toronto. Wówczas Polka nie wykorzystała przewagi dwóch przełamań oraz piłki meczowej i przegrała ostatecznie 6:4, 6:7(3), 4:6. Po blisko pięciu latach Czeszka znów stanęła na drodze naszej reprezentantki, tym razem w ramach II rundy zawodów Qatar Total Open 2022.

Krejcikova była zdecydowaną faworytką pojedynku w Dosze. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 miała obiecujący początek sezonu 2022, a w Katarze może zostać nową wiceliderką rankingu WTA. W pierwszej fazie otrzymała wolny los. W drugiej rundzie turniejowa "dwójka" pokonała Linette 6:1, 6:3.

Pierwsze dwa gemy padły łupem podających, ale przed zmianą stron zaatakowała Krejcikova. Czeszka posłała parę świetnych returnów i zaskoczyła poznaniankę. Linette nie wytrzymała paru wymian i po prostych błędach straciła serwis na 1:2. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów trochę przyspieszyła, a nasza tenisistka nie była w stanie dotrzymać jej kroku.

Polka popełniała coraz więcej niewymuszonych błędów (w pierwszym secie miała ich aż 17 przy zaledwie trzech kończących uderzeniach), czym ułatwiała zadanie rywalce. Krejcikova pewnie zdobyła przełamania w piątym i siódmym gemie, wieńcząc partię otwarcia przy pierwszej okazji.

Na początku drugiej odsłony 26-latka miała trzy break pointy w drugim secie, ale Linette zagrała bardzo dobrze i uratowała serwis. W trzecim gemie role się odwróciły i to Polka miała dwie szanse na przełamanie (jedyne w całym spotkaniu). W momencie zagrożenia Czeszka posłała jednak kilka świetnych serwisów i wysunęła się na 2:1.

W pierwszej fazie drugiego seta 30-latka z Poznania prezentowała dobry tenis, ale z czasem przewagę uzyskała utytułowana rywalka. W szóstym gemie Linette przegrała kilka wymian i straciła podanie. Krejcikova natychmiast wyszła na 5:2. Już po zmianie stron miała dwa meczbole, jednak Polka jeszcze się uratowała. W dziewiątym gemie Czeszka wypracowała kolejne trzy szanse i przy czwartej piłce meczowej zakończyła pojedynek bekhendem po linii.

Mecz trwał 71 minut. Linette skończyła zaledwie 8 piłek i miała aż 33 niewymuszone błędy. Przy takich statystykach nie była w stanie nawiązać wyrównanej walki na dłuższą metę. Krejcikova zagrała bardzo solidnie. Ani razu nie dała się przełamać. Miała 13 wygrywających uderzeń i 18 pomyłek.

Za występ w katarskiej stolicy Linette otrzyma 60 punktów do rankingu WTA oraz czek na sumę 15 tys. dolarów. Nasza tenisistka powinna nieznacznie poprawić zajmowaną obecnie 67. lokatę. Natomiast zwycięska Krejcikova awansowała do 1/8 finału i w środę spotka się z Łotyszką Jeleną Ostapenko lub Amerykanką Amandą Anisimovą.