W tej klasyfikacji Iga Świątek jest najlepsza. Wielki turniej niemal gwarantowany!

Sukces w Indian Wells poprawił sytuację Igi Świątek nie tylko w zwykłym (entry) rankingu WTA. Polska tenisistka zaliczyła ważny awans w klasyfikacji WTA Race, na bazie której panie kwalifikują się do kończącego sezon Turnieju Mistrzyń.

Rafał Smoliński
Iga Świątek PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po Australian Open 2022 taka sytuacja wydawała się nieprawdopodobna. Tymczasem Iga Świątek wygrała zawody WTA w Dosze i Indian Wells, dzięki czemu zdobyła aż 1900 punktów. 20-letnia tenisistka wysunęła się na pierwsze miejsce w rankingu WTA Race i jest niemal pewna gry w WTA Finals 2022.

Świątek zgromadziła już w bieżącym sezonie 2920 punktów. Druga jest Australijka Ashleigh Barty, która nie startowała od triumfu w wielkoszlemowym Australian Open. Na najniższym stopniu podium znalazła się w poniedziałek Greczynka Maria Sakkari, którą Polka pokonała w niedzielnym finale zawodów BNP Paribas Open (więcej tutaj).

W ubiegłym roku Świątek zadebiutowała w WTA Finals, lecz w meksykańskiej Guadalajarze wygrała tylko jeden mecz i nie wyszła z grupy. Być może w tym sezonie będzie mogła się poprawić. Na razie nie wiadomo, gdzie odbędzie się Turniej Mistrzyń. Pierwotnie, po opanowaniu pandemii COVID-19, miał on powrócić do Shenzhen, ale Chiny znalazły się na cenzurowanym w WTA w związku ze sprawą Shuai Peng.

Do WTA Finals tradycyjnie kwalifikuje się osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych par deblowych sezonu.