Amerykanka lepsza od dwukrotnej mistrzyni Australian Open. Maraton w starciu kwalifikantek

Amanda Anisimova przetrwała szturm Wiktorii Azarenki w drugim secie i wyeliminowała dwukrotną triumfatorkę Australian Open. Jekaterina Aleksandrowa awansowała do kolejnej rundy turnieju WTA 1000 w Madrycie po maratonie.

Amanda Anisimova PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Amanda Anisimova
Wiktoria Azarenka (WTA 17) w Madrycie dwa razy doszła do finału (2011, 2012). Tym razem odpadła w III rundzie po porażce 1:6, 4:6 z Amandą Anisimovą (WTA 33). W drugim secie dwukrotna mistrzyni Australian Open (2012, 2013) obroniła trzy piłki meczowe przy 1:5 i ruszyła w pogoń. Zbliżyła się na 4:5, ale nie odwróciła losów tej konfrontacji. Amerykanka awans zapewniła sobie za szóstym meczbolem.

W ciągu 81 minut Anisimova zaserwowała pięć asów i wykorzystała pięć z 13 break pointów. Naliczono jej 36 kończących uderzeń przy zaledwie 16 niewymuszonych błędach. Azarenka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio przy dziewięciu pomyłkach. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Dla Anisimovej jest to drugie w tym roku zwycięstwo nad wielkoszlemową mistrzynią. W Australian Open była lepsza od Naomi Osaki po emocjonującej batalii. Amerykanka turniej w Madrycie rozpoczęła od wyeliminowania Aryny Sabalenki, którą pokonała również w kwietniu w Charleston. Półfinalistka Rolanda Garrosa 2019 po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału turnieju rangi WTA 1000.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 45) zwyciężyła 6:7(4), 6:0, 7:5 Marie Bouzkovą (WTA 77). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 2:4, a w drugim zdobyła 15 punktów. W trzeciej partii obroniła cztery piłki meczowe i z 3:5 wyrównała na 5:5. Miała dwa break pointy na 6:5, ale ostatecznie straciła dwa kolejne gemy.

W trwającym trzy godziny i cztery minuty meczu Aleksandrowa obroniła siedem z 10 break pointów i wykorzystała siedem z 22 szans na przełamanie. Zdobyła o 23 punkty więcej (130-107) i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału turnieju rangi WTA 1000. W I rundzie odprawiła Łotyszkę Jelenę Ostapenko, triumfatorkę Rolanda Garrosa 2017. Bouzkova na otwarcie imprezy wyeliminowała byłą liderkę rankingu, Czeszkę Karolinę Pliskovą.

W ćwierćfinale dojdzie do starcia Anisimovej z Aleksandrową. Będzie to ich drugie spotkanie. W 2020 roku w Dosze wygrała Amerykanka 6:3, 7:6(4).