Historia dzieje się na naszych oczach. Arabska tenisistka najlepsza w Madrycie!

Ons Jabeur jako pierwsza w historii Arabka została zwyciężczynią turnieju rangi WTA 1000. W finałowym meczu z Amerykanką Jessicą Pegulą tenisistka z Tunezji przegrała seta 0:6, ale tytuł w Madrycie padł jej łupem.

Ons Jabeur PAP/EPA / JUANJO MARTIN / Na zdjęciu: Ons Jabeur
Nigdy wcześniej arabska i afrykańska tenisistka nie doszła do finału imprezy WTA 1000 (dawniej WTA Premier Mandatory). Ons Jabeur (WTA 10) nie tylko w decydującym meczu zagrała, ale też zdobyła tytuł. W sobotę w Madrycie Tunezyjka pokonała 7:5, 0:6, 6:2 Jessicę Pegulę (WTA 14).

Na początku optyczną przewagę miała Jabeur, ale nie potrafiła jej udokumentować. Przejmowała inicjatywę w wymianach, dobrze zmieniała kierunki, wywierała na rywalce presję atakami przy siatce. W pierwszym i trzecim gemie miała łącznie cztery break pointy, ale do przełamania nie doszło.

Pegula przetrwała szturm rywalki i wykorzystała break pointa na 3:1. Następnie utrzymała podanie i prowadziła 4:1. Jabeur zachowała spokój i zaimponowała konsekwencją. Mieszała rytm i w zdecydowany sposób przechodziła z obrony do ataku. Świetnym bekhendem odrobiła stratę przełamania w siódmym gemie. Amerykanka w ważnych momentach była zbyt pasywna, co Tunezyjka bezlitośnie wykorzystała. Pegula jeszcze raz oddała podanie. Set dobiegł końca, gdy naciskana przez rywalkę wyrzuciła forhend.

Na otwarcie II partii Jabeur zmarnowała trzy break pointy. Tunezyjka osłabła i popełniała dużo błędów. W drugim gemie wyrzuciła bekhend, a w czwartym przestrzeliła forhend i dwa razy oddała podanie. Kompletnie zmieniła swoje oblicze. Była rozregulowana i nic jej nie wychodziło. Pegula nie miała przestoju i cały czas prezentowała równy poziom. W szóstym gemie uzyskała jeszcze jedno przełamanie. Na zakończenie seta skrót Jabeur wylądował w siatce.

W III secie pierwsze trzy gemy zakończyły się przełamaniem. Jako pierwsza podanie utrzymała Jabeur i wyszła na 3:1. Tunezyjka wróciła do rzetelnej pracy i długo trzymywała piłkę w korcie. Tymczasem Peguli brakowało cierpliwości i gorzej radziła sobie w wymianach. Wyrzucony bekhend kosztował ją stratę serwisu w siódmym gemie. Zwrotu akcji nie było. Przy 5:2 Jabeur wykorzystała już pierwszą piłkę meczową wygrywającym serwisem.

W ciągu godziny i 54 minut obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Jabeur zdobyła o pięć punktów więcej (90-85) i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Pegulą. Tunezyjce naliczono 29 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Zmierzyły się po raz drugi w 2022 roku. W Dubaju Jabeur wygrała 6:3, 6:1.

Obie tenisistki wystąpiły w największym finale w ich karierach. Pegula pozostaje z jednym singlowym tytułem, który wywalczyła w 2019 roku w Waszyngtonie (bilans finałów 1-3). Jabeur zdobyła drugi tytuł w WTA Tour. W ubiegłym roku wygrała turniej na trawie w Birmingham. Bilans wszystkich jej finałów to teraz 2-4.

Mistrzyniami debla zostały Giuliana Olmos i Gabriela Dabrowski, które pokonały 7:6(1), 5:7, 10-7 Amerykankę Desirae Krawczyk i Holenderkę Demi Schuurs. Dla Meksykanki jest to czwarty, a dla Kanadyjki 11. deblowy tytuł w WTA Tour. Odniosły pierwszy wspólny triumf. Dabrowski po raz trzeci wystąpiła w finale w Madrycie, dwa poprzednie przegrała (2019, 2021).

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 6,57 mln dolarów
sobota, 7 maja

finał gry pojedynczej:

Ons Jabeur (Tunezja, 8) - Jessica Pegula (USA, 12) 7:5, 0:6, 6:2

finał gry podwójnej:

Gabriela Dabrowski (Kanada, 2) / Giuliana Olmos (Meksyk, 2) - Desirae Krawczyk (USA, 3) / Demi Schuurs (Holandia, 3) 7:6(1), 5:7, 10-7

Czy Ons Jabeur wygra wielkoszlemowy turniej?