KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W Tokio pękła bańka, ale przedstawienie musi trwać

Cudu nie było, bo być nie mogło. Żadne restrykcje nie mogły sprawić, by koronawirus ominął igrzyska olimpijskie w Tokio. Na odwołanie imprezy Japończycy nie mogli jednak sobie pozwolić.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Tokio 2020 PAP/EPA / Na zdjęciu: Tokio 2020
Z Tokio - Tomasz Skrzypczyński, WP SportoweFakty

Artykuł został przygotowany w ramach współpracy z Upday.

Tylko naiwni mogli myśleć, że restrykcje i ostre regulacje osłonią igrzyska olimpijskie od koronawirusa. Sobota to pierwszy oficjalny dzień imprezy, a według danych pozytywny wynik testu miało już 106 osób - w tym sportowców, trenerów, działaczy czy dziennikarzy.

Japończycy robią, co mogą, aby liczba przypadków była jak najmniejsza. To widzi każdy od postawienia swojego pierwszego kroku na tutejszym lotnisku.

Już w naszej pierwszej korespondencji z Tokio przedstawialiśmy, jak wyglądają pierwsze godziny dla tych, którzy postanowili przyjechać na największą sportową imprezę świata. Najkrócej jak się da - testy, kolejki, masa dokumentów, dwie aplikacje w telefonie, sprawdzanie wszystkiego co kilkanaście metrów.

ZOBACZ WIDEO: To kluczowy aspekt podczas igrzysk w Tokio? "Nie będzie kontaktu z innymi ludźmi"

Jeśli ktoś przebrnął przez wszystko w mniej niż pięć godzin, zostaje bohaterem swojej ekipy. A takich jest niewielu.

Skrupulatni i uprzejmi

Sportowcy nie mogą wychodzić poza wioskę olimpijską, z kolei ruch dziennikarzy śledzi aplikacja w telefonie, a także hotelowi ochroniarze, zapisujący godziny wyjść i wejść. Cały czas przypomina się każdemu o nakazie noszenia maseczki oraz o dezynfekowaniu dłoni.

Podobnie jest w oficjalnych autobusach i na arenach igrzysk. Kolejnych wolontariuszy, którzy kierują ruchem dziennikarzy, dzieli zaledwie kilka metrów przestrzeni. Jedni mierzą temperaturę, inni sprawdzają akredytację, a służby sprawdzają twój plecak. Jeśli przenosisz w nim butelki z napojem - musisz go spróbować przy funkcjonariuszu. Chyba na wypadek, gdybyś przenosił w nich truciznę.

Dba się także o pojemność autokarów, które przewożą dziennie tysiące dziennikarzy z miejsca na miejsce. Dwa miejsca obok siebie nie mogą być zajęte, nie może też być ścisku wśród stojących. Gdy miejscowi widzą już odpowiednią liczbę osób, nie wpuszczają pozostałych.

Do ich działań trudno się przyczepić, trudno znaleźć punkt, który zostałby przez nich ominięty. Przede wszystkim nie widać u nich natręctwa, wolontariusze kierują się nie tylko przepisami, ale wyczuciem. Jeśli ktoś opuści maskę z nosa i ust, ale stoi kilka metrów od innych, nie reagują.

Zawodnicy codziennie wykonują testy, 3/4 dnia spędzają w maskach, mają niezwykle ograniczony kontakt z innymi sportowcami, jednak koronawirus musiał przedostać się do wioski olimpijskiej. I powoduje dramaty - holenderska taekwondzistka Reshmie Oogink już ogłosiła, że pozytywny wynik testu to dla niej nie tylko koniec igrzysk, ale i koniec kariery.

Show musi trwać

Na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk wybuchło poruszenie po słowach przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Toshiro Muto, który nie wykluczył odwołania imprezy w przypadku znaczącego pogorszenia sytuacji pandemicznej i liczby nowych przypadków. Czerwone paski telewizji informacyjnych szybko zapłonęły tytułami o możliwym odwołaniu igrzysk. To było jednak niezwykle mało prawdopodobne, liczba zarażonych musiałaby się zwiększyć co najmniej 10-krotnie.

Obecnie w Japonii dziennie przybywa poniżej 2 tysięcy nowych przypadków. Dla gospodarzy to bardzo wysokie liczby, największe od stycznia tego roku, na który datowało się szczyt pandemii.

Japończycy mają mnóstwo do stracenia. Bo zyski z igrzysk przejmuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale straty ponoszą już przede wszystkim gospodarze. Na dodatek gospodarze chcą pokazać, że wciąż są światowym mocarstwem i nie zgadzają się na panowanie Chin na Dalekim Wschodzie.

Odwołanie igrzysk w tym roku byłoby katastrofą finansową, ale przede wszystkim wizerunkową.

Działają więc dwutorowo - z jednej strony robią, co mogą, żeby zmniejszyć ryzyko nowych zakażeń, z drugiej kierują się zasadą coraz lepiej oddającą świat sportu w XXI wieku. "The show must go on".

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz upday z Google
Play lub z App Store!

Horror w meczu Polaków na igrzyskach! Czytaj więcej--->>>
Smutne słowa Polaka, był blisko medalu. Czytaj więcej--->>>


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • Anastazja P. Zgłoś komentarz
  Ciekawe ilu z nich było zaszczepionych? Zrobili z ludzi frajerów do potęgi entej. Po co się szczepić jak testy PCR wykrywają śladowy materiał DNA i go powielają (bez zbaczenia martwy,
  Czytaj całość
  czy żywy). Jak dłubaleś w zębach wykałaczką, to powielą celulozę i wyjdzie, że jesteś Pinokio, chłopiec z drewna. PCR to testy z patomorfologii, czyli medycyny sądowej.
  • dominik1237 Zgłoś komentarz
   Dla mnie to kpina w biały dzień Tokio bańka pękła ha ha bo nasz prezydent jest na Olimpiadzie w Tokio
   • Anastazja P. Zgłoś komentarz
    Niedzielski wprowadzi im lockdown. Idzie IV fala ... głupoty. Propaganda Bigfarmy działa. Ciekawe ilu ma HIV i HPV?
    • Patoz Zgłoś komentarz
     Jakie zakażenia? Od kiedy brak symptomów oznacza chorobę? Bzdury na potrzeby garstki cwaniaków. Testy PCR niczego nie wykrywają oprócz łańcuchw niezidentyfikowanych polimeraz. Kłamstwo,
     Czytaj całość
     kłamstwo, po stokroć kłamstwo.
     • kirsan Zgłoś komentarz
      Najlepszym rozwiazaniem skonczyc ta farse ,olimpiada bez kibicow
      • ewa18 Zgłoś komentarz
       Ciekawe skąd ju 2go dnia świrusy się pobudziły, skoro dotąd zajmowało im to tyg do dwóch!? Czyli wariują fałszują . Nawet zaszczepionych niszczą fałszywym wynikiem . Mam nadzieję
       Czytaj całość
       że nie odbije im do tego stopnia by odwołać imprezę.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×