Tokio 2020. Pierwsze medale w łucznictwie rozdane. Złoto dla Korei

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / DIEGO AZUBEL / Na pierwszym planie zdjęcia: Kim Je Deok
PAP/EPA / DIEGO AZUBEL / Na pierwszym planie zdjęcia: Kim Je Deok

Pierwsze rozstrzygnięcia medalowe w łucznictwie na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 za nami. Koreańczycy pokonali w finale Holendrów i okazali się najlepsi w turnieju mikstów. W stawce zabrakło Polaków.

W tym artykule dowiesz się o:

W sobotę odbyły się zawody łucznictwa w mikście podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. To nowość, mikstów wcześniej nie rozgrywano. W stawce zabrakło Polaków, którzy uzyskali zbyt niskie wyniki w indywidualnej rundzie rankingowej, abyśmy mogli wystawić drużynę. W turnieju znalazło się 16 najlepszych duetów. Emocji w zawodach jednak nie brakowało.

Najlepsi w rundzie rankingowej byli Koreańczycy i właśnie ta drużyna została rozstawiona z jedynką w mikstach i w pierwszej rundzie łatwo sobie poradziła z Bangladeszem. Turniejową "dwójką" byli Amerykanie - Mackenzie Brown i Brady Ellison.

Brown była piąta w rundzie rankingowej, a Ellison był drugi w męskiej rywalizacji. W mikście jednak tak dobrze reprezentanci USA się nie zaprezentowali i zostali pokonani już w pierwszej rundzie, a lepsi od nich okazali się zawodnicy Indonezji. Numerem trzy byli Japończycy, którzy także nie awansowali do ćwierćfinału, a pokonani zostali przez Francuzów. Niespodzianką może być także brak jakiegokolwiek punktu po stronie Włochów, choć w ich przypadku wyżej byli rozstawieni Holendrzy. Włosi jednak trafili w całym meczu tylko dwie dziesiątki, a aż trzy siódemki.

W ćwierćfinałach najciekawiej było w starciu Francuzów i Holendrów. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której lepsi okazali się "Pomarańczowi". Bez problemów do strefy medalowej awansowali Koreańczycy, Meksykanie oraz Turcy. W półfinale Koreańczycy cały czas udowadniali swoją dominację i pokonali duet z Meksyku 6:1. O drugie miejsce w finale walczyli Turcy i Holendrzy. Pierwsze dwa sety wygrane przez Holendrów znacznie ich przybliżyło do walki o złoto. Turcy nie zdołali już odrobić strat i pozostała im walka o brąz.

W pojedynku o najniższy stopień podium bardzo dobrze spisywali się Alejandra Valencia oraz Lusi Alvarez. Przez cztery sety duet z Meksyku oddał tylko jeden słaby strzał w dwójkę. W pozostałych próbach nie schodzili oni poniżej ósemek. W ostatniej partii Turcy walczyli ambitnie, zdobyli 33 punkty, ale siódemka Meksykan dała im 34 punkty i brązowe medale.

W wielkim finale An San i Kim Je Doek rywalizowali z Gabrielą Schloesser i Stevem Wijlerem. Koreańczycy zaczęli słabo, w pierwszym secie zdobyli tylko 35 punktów i wygrali go Holendrzy. Później jednak duet z Azji poprawił swoją skuteczność i wygrał kolejne dwa sety 37:36 i 36:33 i wyszli na prowadzenie 4:2. W decydującej partii Holendrzy trafili jedną dziewiątkę, a później trzy strzały wpadły w dziesiątki i dało im to 39 punktów. Aby walczyć dalej na złoto, musieli liczyć na pomyłkę Koreańczyków. Ci jednak nie chcieli dać nadziei rywalom i zaczęli od trzech dziesiątek, a złotą strzałę posłała An San, która trafiła w dziewiątkę i remis w secie dał w sumie zwycięstwo 5:3 dla Koreańczyków.

Wyniki 1/8:

Korea Południowa - Bangladesz 6:0 Indie - Chińskie Tajpej 5:3 Chiny - Wielka Brytania 3:5 Niemcy - Meksyk 2:6 Japonia - Francja 3:5 Włochy - Holandia 0:6 Turcja - Rosyjski Komitet Olimpijski 6:2 Indonezja - USA 5:4

Ćwierćfinały:

Korea Południowa - Indie 6:2 Wielka Brytania - Meksyk 0:6 Francja - Holandia 4:5 Turcja - Indonezja 6:2

Półfinały:

Korea Południowa - Meksyk 5:1 Holandia - Turcja 5:3

Mecz o 3. miejsce: Meksyk - Turcja 6:2

Finał: Korea Południowa - Holandia 5:3

Klasyfikacja końcowa: 1. Korea Południowa 2. Holandia 3. Meksyk 4. Turcja 5. Francja 6. Indie 7. Indonezja 8. Wielka Brytania

Czytaj również: Tokio 2020. Natalia Partyka zdominowała swoją rywalkę To był gigantyczny skandal. Chciała pobić Polkę po walce

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy spodziewałeś/-aś się takich rozstrzygnięć w finale mikstów?