KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Decyzja MKOL wywołała skandal. Szykuje się wielki protest

MKOL podjął decyzję, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio będzie mogła wystąpić osoba transpłciowa. Chodzi o Laurel Hubbard, która zmierzy się z innymi kobietami, choć niedawno startowała jako mężczyzna. W związku z tym przygotowywany jest protest.

Artur Babicz
Artur Babicz
Laurel Hubbard Getty Images / Dan Mullan / Na zdjęciu: Laurel Hubbard
Na protest przeciwko startom osób transpłciowych w sporcie zdecydowała się Platforma Sojusz Przeciwko Wymazywaniu Kobiet (ACBM), która zrzesza ok. 130 organizacji feministycznych. W związku z tym zdecydowano się zorganizować kampanię pod hasłem "Fair Play dla Kobiet". Jest ona skierowana do MKOL, organizacji sportowych oraz środków masowego przekazu.

Wszystko za sprawą ewenementu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. To pierwsza impreza tej rangi, podczas której transpłciowe kobiety będą mogły rywalizować z innymi kobietami.

"Mamy do czynienia z dopingiem płciowym poważnie szkodzącym zawodniczkom" - tak argumentuje swoją kampanię ACBM.

ZOBACZ WIDEO: To kluczowy aspekt podczas igrzysk w Tokio? "Nie będzie kontaktu z innymi ludźmi"

Pierwszą osobą trans startującą z innymi kobietami podczas igrzysk olimpijskich będzie Laurel Hubbard (wcześniej Gavin). Nowozelandka dopiero w rywalizacji w nowej kategorii zaczęła osiągać znaczące sukcesy - m.in. wicemistrzostwo świata w 2017 roku. Natomiast w czasie startów wśród mężczyzn nie było mowy o znaczących wynikach na poziomie międzynarodowym.

Niekorzystne zmiany w przepisach

ACBM przypomina, że w 2016 r. MKOL zniósł kategorię płci w zawodach sportowych, zastępując ją kategorią "gender". Zgodnie z wytycznymi przez 12 miesięcy przed zawodami transpłciowe zawodniczki muszą jednak udowodnić, że ich poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu, utrzymuje się na poziomie niższym niż 10 nanomoli na litr krwi, tj. poniżej typowego zakresu męskiego. Kryterium to zakwestionowała sama transpłciowa doradczyni MKOL dr Joanna Harper, według której ten poziom testosteronu nie jest wystarczająco niski, gdyż 95 proc. kobiet ma poziom poniżej 1,7.

"Wprowadza się ideę, że to płeć odczuwalna subiektywnie determinuje o możliwości rywalizowania osób płci męskiej w dyscyplinach kobiecych, zamiast respektowania zasady segregowania konkurencji sportowych ze względu na płeć biologiczną" - argumentuje ACBM.

Organizacja przypomniała, że tylko nieco ponad 100 lat temu kobiety nie miały prawa do udziału w profesjonalnych zawodach sportowych, a obecnie ich udział w sporcie jest znacznie mniejszy od mężczyzn.

"Do tego teraz należy dodać przewagę fizyczną przeciwników, z którą nie mogą konkurować pomimo największego wysiłku na treningach”- stwierdziła organizacja.

Wsparcie sportowców

Walka z tym problemem spotyka się ze sporym zainteresowaniem wśród sportowców. W lipcu minionego roku ponad 300 uczestników igrzysk olimpijskich, m.in. Martina Navratilova, zdecydowało się podpisać apel do władz organizacji sportowej zrzeszającej uczelnie wyższe w USA w celu wpłynięcia na zachowanie równości szans w sporcie kobiecym.

Zobacz także: Niesamowity występ 17-latki
Zobacz także: Polak rozpłakał się na mecie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (50)
 • biedron104 Zgłoś komentarz
  Oszustowi obciąć siusiaka!
  • NoWhysky Zgłoś komentarz
   czas powiedzic sto crazy ideologies zanim nie jest za pozno-GENDER-wali drzwiami i oknami wszedzie i wszystko zochydza
   • mariolondyn Zgłoś komentarz
    Od kilkunastu lat instytucje nie wyłączając sportu skręcają na lewo , a ostatnio coraz ich więcej i coraz bardziej . Efekty widać . Ja na miejscu pozostałych zawodniczek ostentacyjnie
    Czytaj całość
    zrezygnowałbym z tej szopki zwanej olimpijskimi zawodami sportowymi bo na tej coraz bardziej świrniętej organizacji świat sportowy i kariery zawodników sie nie zaczynają i nie kończą .
    • mirek gra Zgłoś komentarz
     choj z takimi igezyskami.
     • Martinpl95 Zgłoś komentarz
      W sumie tak. Jeśli były facet chce konkurować z kobietami to ble A jak byka kobieta chciałaby konkurować z facetami byłaby twarzą organizacji i poklepywana po pleckach :D jeb...ni
      Czytaj całość
      hipokryci
      • Paweł Ciesielski Zgłoś komentarz
       Sam byłem kiedyś lekkoatletą, 15 wynik w Polsce w rzucie oszczepem juniorów. Gdybym zmienił płeć na żeńską, to po 3 latach profesjonalnego treningu miałbym najlepszy na świecie wynik
       Czytaj całość
       wśród kobiet. Bardzo szanuję Panie, znałem wiele zawodniczek lekkoatletycznych, trenują tak samo ciężko jak mężczyźni. Niemniej nie miałyby ze mną żadnych szans. Dlatego popieram ten protest "Fair Play dla Kobiet". Zmiana płci - jak najbardziej, ale szkoda reszty Pań, które nie mają wtedy szans na równą rywalizację.
       • Unia L. Zgłoś komentarz
        ja pierd....transpłciowy zawodnik/czka.... do czego to doszło, niech sobie sami urządzają transolimpiadę dla trans czegoś tam i sami sobie mierzą ile moli głupoty mają we łbie.
        • Kweipei12 Zgłoś komentarz
         qwa że wypowiem się kulturalnie.... są pewne granice kulturowe i społeczne ..... PEWNIE SPADŁO ZA MAŁO BĄB ATOMOWYCH NA JAPONĘ a i MKIOL jest oderwany od rzeczywistości,nie można w
         Czytaj całość
         kilkunastu słowach określić pewnych norm obyczajowych bo i tak sie nie da.staczamy się kulturowo i obyczajowo
         • Cezariusz Zgłoś komentarz
          Bardzo dobrze! Przecież to będzie ostateczny cios w feminizm. Mężczyźni zdominują sport kobiet, ale żadna kobieta nie osiągnie nic w sporcie podając się za faceta! I gdzie tu jest
          Czytaj całość
          równość płci skoro jedna jest wyraźnie lepsza?!
          • bezekator Zgłoś komentarz
           Masakra, upadek MKOL.
           • Lulek38 Zgłoś komentarz
            Sport? Olimpiada? Uczciwa rywalizacja? A CO TO TAKIEGO?!
            • suiram Zgłoś komentarz
             ten problem rozwiązany poprzez start w igrzyskach paraolimpijskich
             • Poot Zgłoś komentarz
              @Adela Rozen: ...zapominasz o jednej sprawie - kiedy sprawa jej płeć "wyszła na jaw...?" no ale skąd taka ciemnota jak ty ma o tym wiedzieć!!!
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×