Tokio 2020. Polska ciągle czeka na pierwszy medal. W przeszłości trwało to znacznie dłużej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Ian Walto / Na zdjęciu: Tomasz Majewski
Getty Images / Ian Walto / Na zdjęciu: Tomasz Majewski

Polska w dalszym ciągu czeka na pierwszy medal podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Po czterech dniach naszej reprezentacji próżno szukać w klasyfikacji medalowej. Kilkukrotnie oczekiwanie na premierowy krążek trwało dłużej.

Najdłużej oczekiwano na pierwszy medal reprezentacji Polski podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Wtedy to po 23 dniach rywalizacji brązowy medal w indywidualnym konkursie skoków zdobył na koniu "Pikador" Adam Królikiewicz.

Szesnaście dni trwało to w 1948 roku w Londynie, gdzie jedyny medal dla Biało-Czerwonych wywalczył Aleksy Antkiewicz (boks).

W XXI wieku dłużej na premierowy krążek podczas letnich igrzysk olimpijskich czekaliśmy tylko w Pekinie (8 dni), gdzie konto medalowe polskiej reprezentacji otworzył Tomasz Majewski (pchnięcie kulą). Polak zdobył wówczas swój pierwszy złoty medal olimpijski.

W dwóch ostatnich edycjach na pojawienie się w klasyfikacji medalowej czekaliśmy tylko do drugiego dnia. W 2012 roku konto naszej reprezentacji otworzyła Sylwia Bogacka (strzelectwo), natomiast cztery lata później w Rio de Janeiro brązowy medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego zdobył Rafał Majka.

Dzień pierwszego medalu dla Polski na letnich igrzyskach olimpijskich (ceremonia otwarcia liczona jako 1. dzień)