Tokio 2020. Ogromna radość szwajcarskiej tenisistki. Jest pewna medalu!

Wielka radość ogarnęła szwajcarską tenisistkę na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po zwycięstwie nad Kazaszką awansowała do finału i jest już pewna medalu.

Belinda Bencić PAP/EPA / Na zdjęciu: Belinda Bencić
Czwartek w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 jest dniem półfinałów singla kobiet w turnieju tenisowym. Dużych emocji dostarczył mecz Belindy Bencić (WTA 12) z Jeleną Rybakiną (WTA 20), trwający prawie trzy godziny. Zwyciężyła Szwajcarka 7:6(2), 4:6, 6:3 i jest już pewna zdobycia medalu.

W pierwszym secie Rybakina prowadziła 5:2 i miała pięć piłek setowych (dwie w 10. i trzy w 12. gemie). Bencić wszystkie obroniła i była wyraźnie lepsza w tie breaku. W drugiej partii Szwajcarka wyszła na 2:0, by stracić sześć z ośmiu kolejnych gemów.

W trzecim secie Bencić wróciła ze stanu 0:2. Po wyrównaniu na 2:2 oddała podanie, ale w końcówce zaliczyła dwa przełamania. Przy 6:3 Szwajcarka wykorzystała pierwszą piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 44 minuty meczu Rybakina zaserwowała 14 asów, z czego siedem w pierwszym secie. Bencić miała 12 podwójnych błędów, z czego siedem w premierowej partii. Obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Kazaszka miała 16 break pointów, a Szwajcarka wypracowała sobie ich 10. Bencić zdobyła o cztery punkty więcej (115-111).

Dla Bencić był to trzeci z rzędu trzysetowy mecz w Tokio. W III rundzie wyeliminowała Barborę Krejcikovą, a w ćwierćfinale rozprawiła się z Anastazję Pawluczenkową, czyli odpowiednio z mistrzynią i finalistką tegorocznego Rolanda Garrosa. Rybakina w drodze do półfinału nie straciła seta, a wyeliminowała m.in. Garbine Muguruzę.

Jedynym Szwajcarem, który został mistrzem olimpijskim w singlu jest Marc Rosset (Barcelona 1992). Na czwartych z rzędu igrzyskach kraj ten wywalczy medal olimpijski. Bencić dołączy do Rogera Federera i Stana Wawrinki (Pekin 2008 - złoto w deblu), Federera (Londyn 2012 - srebro w singlu) oraz Timei Bacsinszky i Martiny Hingis (Rio de Janeiro 2016 - srebro w grze podwójnej).

Te igrzyska są dla Bencić wymarzone. Medal może również zdobyć w deblu. Wystąpi w niedzielnym finale w parze z Viktoriją Golubić.

O złoto w singlu Szwajcarka zmierzy się w sobotę z Czeszką Marketą Vondrousovą. Rybakina zagra o brąz z Ukrainką Eliną Switoliną.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020, Tokio (Japonia)
Ariake Tennis Park, kort twardy
czwartek, 29 lipca

półfinał gry pojedynczej kobiet:

Belinda Bencić (Szwajcaria, 9) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 15) 7:6(2), 4:6, 6:3