KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

"To skandal". Polscy trenerzy złotej sztafety szykują pozwy!

Reprezentacja USA została przywrócona do finału sztafety mieszanej 4x400 m po wcześniejszej dyskwalifikacji. Ostatecznie Amerykanie zajęli trzecie miejsce, ale mimo to, polscy trenerzy, w rozmowie z "Onetem", zapowiadają złożenie pozwów sądowych.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
polska złota sztafeta mieszana 4x400 metrów Getty Images / Roger Sedres/Gallo Images / Na zdjęciu: polska złota sztafeta mieszana 4x400 metrów
W piątkowym półfinale sztafet mieszanych 4x400 metrów fatalny błąd popełniła Lynna Irby. Amerykanka przy pierwszej zmianie ustawiła się w złym miejscu - kilka metrów za daleko, przez co przekazanie pałeczki nastąpiło poza strefą zmian. Reprezentacja USA wygrała bieg, ale po obejrzeniu powtórek, sędziowie zdecydowali się ich zdyskwalifikować z finału.

Po kilku godzinach nastąpiła niespodziewana zmiana decyzji. "Mikst 4x400 metrów został przywrócony i wystartuje w sobotnim biegu finałowym" - poinformowała amerykańska federacja lekkoatletyczna.

Reprezentanci USA byli jednymi z głównych faworytów do złota. Ostatecznie po fantastycznym biegu wygrali Polacy, którzy pobili rekord olimpijski. Amerykanie na ostatnich metrach zostali jeszcze dogonieni przez Dominikanę i musieli zadowolić się brązowymi medalami.

ZOBACZ WIDEO: Tokio 2020. Złoto sztafety "gamechangerem" dla Polski? "My też jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy!"

Mimo zwycięstwa, trener Polaków Aleksander Matusiński nie może pogodzić się ze zmianą decyzji sędziów. - To jest skandal i cały świat o tym wie - mówi w rozmowie z "Onetem", zapowiadając złożenie protestów, a nawet pozwów sądowych.

Drugi z trenerów naszej sztafety Marek Rożej dodał, że Polacy dysponują zdjęciami i materiałami filmowymi, które potwierdzają, że sędzia informował Amerykankę o złym ustawieniu. - Amerykanie są traktowani inaczej - przyznał.

Tak wyglądało ustawienie przy pierwszej zmianie w półfinale sztafet mieszanych. Doskonale widać, że Irby jest ustawiona kilka metrów za innymi zawodniczkami:

Czytaj też:
-> Tokio 2020. Dosięgnęli gwiazd, czyli złoto zrodzone w wielkich bólach
-> Kontrowersje wokół nagród finansowych dla Polaków! Rozwiewamy wątpliwości

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (35)
 • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
  I co z tego? Przecież nie zmieniła toru a łączny dystans jaki przebiegli Amerykanie był dokładnie taki sam jak w przypadku innych ekip. Co innego gdyby sobie skróciła dystans - np
  Czytaj całość
  stanęła na innym torze po wewnętrznej stronie. Ale tak nie było. Równie dobrze można powiedzieć, że poprzez takie działanie stracili najbardziej sami Amerykanie, bo więcej przebiegł zawodnik przekazujący pałeczkę swojej koleżance. Burza w szklance wody, dyskusja o niczym.
  • Jerzy Oleszczuk Zgłoś komentarz
   Jakie pozwy sądowe?. Ich i WP pogieło. Tego już nikt i nic nie odwróci. To tak jak w polskim sądownictwie.
   • Mrs Zgłoś komentarz
    Bardzo dobrze bo przekręty na tych IO niestety są
    • bogdan Zgłoś komentarz
     Nie winni są Amerykanie, tylko te bałwany co zmieniły dyskwalifikacje i tyle
     • roch pipka Zgłoś komentarz
      Czyli tak jak Sasin czy Szumowski w dyscyplinach szybkościowych w wydawaniu nie swojej kasy . Czyli nic się takiego nie stało .
      • janusz antoni z Poznania Zgłoś komentarz
       Popieprzyło ich czy co? Mamy złoto i po co ta operetka, typowo polskie.
       • peyo Zgłoś komentarz
        Mogę tylko napisać buhahaha....po pierwsze na kogo mają być te pozwy sędziów, starterów, organizatorów, Amerykanów i po drugie pozwy to do sądu ale jakiego polskiego, japońskiego,
        Czytaj całość
        amerykańskiego jak polskiego to może od razu trybunał przylebskiej buhaha polaczki
        • ala22 Zgłoś komentarz
         ale rozumiem że jest czarna, a takich jankesów karać nie wolno, można przed nimi tylko klękać
         • ironia losu Zgłoś komentarz
          A co na to stronnicze TSUE? Dzięki Bogu, że poza państwami UE TSUE nie ma nic do gadania. Bo nie podobają mi się sądy wydające wyroki: ,,... bo jak i już''. Czyli bez merytorycznego
          Czytaj całość
          uzasadnienia. P.S.: Inni mają w dooopie wyroki TSUE. Tylko Polska pokornie ugina swoje kolana przed tą instytucją. Czy to jest sprawiedliwe? NIE! Dlaczego nie możemy, tak jak inne państwa członkowskie UE, nie wykonywać wyroków TSUE? Dlaczego my musimy te wyroki wykonywać, skoro inni tego nie robią? Czy tak powinna wyglądać SOLIDARNOŚĆ krajów UE? NIE.
          • halo to ja Zgłoś komentarz
           Ciekawe jak w tej sprawie orzeknie trybunał konstytucyjny przyłebskiej.
           • Wujek Wojtek Zgłoś komentarz
            To powinien roztrzygnac nasz Trybunał Konstytucyjny... czy jest to zgodne z nasza konstytucja
            • jk323 Zgłoś komentarz
             Czy zweryfikowano już pod katem dopingu próbkę B od zawodniczki Badosa Z HISZPANII -której tak zaszkodziło japońskie słońce?
             • W Iesław Dębski Zgłoś komentarz
              Ta zasrana Ameryka tyle jest warta co ich do kitu DEMOKRACJA.Czepiają się innych demokracji a sami mają dziwoląga demokratycznego.
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×