Tokio 2020. Dublet Węgrów w jedynce!

Balint Kopasz i Adam Varga wywalczyli dwa pierwsze miejsca w finale K1 na 1000 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Podium uzupełnił Portugalczyk Fernando Pimenta. W tej konkurencji nie startował żaden z Polaków.

Dawid Lis
Dawid Lis
Balint Kopasz Getty Images / Tom Weller/DeFodi Images / Na zdjęciu: Balint Kopasz
W wyścigach półfinałowych w K1 na 1000 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 bardzo mocno popłynął Fernando Pimenta. Portugalczyk jest faworytem w tej konkurencji i ewidentnie to udowadnia od samego początku. W finale jednak czeka go trudne zadanie, bo obok niego na starcie staną dwaj Węgrzy - Balint Kopasz i  Adam Varga, którzy na pewno mają ochotę powalczyć o olimpijskie złoto. Do finału pewnie awansował także m.in. Josef Dostal.

Bardzo dobrze finałowy wyścig zaczął Fernando Pimenta, jednak po 250 metrach zaczął go doganiać Balint Kopasz. Węgier objął prowadzenie i z każdym metrem powiększał swoją przewagę nad rywalami i już do samej mety nie wypuścił olimpijskiego złota. Pimencie została walka o srebro, którą przegrał minimalnie na ostatnich metrach, a wyprzedził go drugi z Węgrów. Adam Varga początkowo płynął daleko, na piątej pozycji. W drugiej części dystansu zaczął jednak przyspieszać i przesuwać się coraz bliżej podium, aż ostatecznie zaatakował Portugalczyka i wyrwał mu srebro. Blisko medalu był także Jacob Schopf, który wpadł na metę niemal równo z Vargą i Pimentą. Ostatecznie Niemiec zajął jednak czwartą pozycję. Początkowo na miejscu zapewniającym medal płynął Josef Dostal, który ma na swoim koncie srebro z igrzysk w Rio de Janeiro na tym dystansie, ale w stolicy Japonii Czech dopłynął na metę na piątym miejscu.