Tokio 2020. To były skoki marzeń! 14-letnia Chinka mistrzynią olimpijską

14-letnia Chinka wykonała dwa skoki marzeń i zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Srebro zgarnęła inna nastolatka z azjatyckiego państwa.

Quan Hongchan PAP / PATRICK B. KRAEMER / Na zdjęciu: Quan Hongchan
W czwartek w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 wyłonione zostały medalistki w skokach do wody z platformy 10-metrowej. Najpierw odbył się półfinał. W stosunku do eliminacji zmieniło się tyle, że Chinki zamieniły się miejscami. Quan Hongchan (rocznik 2007) zdobyła 415.65 punktów, a z Yuxi Chen (2005) zajęła drugie miejsce z wynikiem 407.75. Trzecia Amerykanka Delaney Schnell straciła do Chinek już bardzo dużo (342.75).

W finale wystąpiła 12 najlepszych zawodniczek. Quan była bezkonkurencyjna. Miała dwa skoki marzeń, za które wszystkich siedmiu sędziów (po dwie najwyższe i najniższe oceny są odrzucane) przyznało jej po 10 punktów. Dostała za nie notę 96.00 (30 pomnożone przez współczynnik trudności, w obu przypadkach 3.2). 96.00 otrzymała też za trzeci skok (w nim od jednego sędziego miała 9.5). Złoto zapewniła sobie z wynikiem 466.20. Srebro padło łupem Chen z rezultatem 425.40.

Więcej emocji było w walce o brąz. Po pierwszej serii trzecia była Schnell, ale później jej skoki były gorsze i ostatecznie zajęła piąte miejsce. Medal wywalczyła Australijka Melissa Wu, która prezentowała równy poziom i w żadnej z pięciu kolejek nie spadła poniżej szóstej pozycji. Tylko po pierwszej serii na pozycji trzeciej znajdowała się Gabriela Agundez Garcia. O braku medalu dla Meksykanki przesądziły dwa słabe skoki, w których była lepsza tylko od dwóch rywalek.

Chiny na czwartych z rzędu igrzyskach zdobyły złoto w skokach z platformy 10-metrowej. Powtórzyły sukces z Rio de Janeiro, gdy również zajęły dwa pierwsze miejsce. Pięć lat temu najlepsza była Ren Qian, a ze srebra cieszyła się Yajie Si.

Yuxi Chen i Melissa Wu mają w swoim dorobku jeszcze po jednym medalu olimpijskim, obie w skokach synchronicznych. Chinka cieszyła się ze złota w Tokio, a Australijka zgarnęła srebro w Pekinie (2008).