Tokio 2020. Chińska dominacja przypieczętowana. Brytyjczyk mocno naciskał

W skokach do wody w igrzyskach olimpijskich w Tokio dominowali Chińczycy. W sobotę zdobyli kolejne dwa medale, ale mocno ich naciskał Brytyjczyk.

Cao Yuan PAP/EPA / PATRICK B. KRAEMER / Na zdjęciu: Cao Yuan
W sobotę w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 odbył się ostatni finał w skokach do wody. Na platformie 10-metrowej złoto padło łupem Cao Yuana (582.35), a srebro wywalczył Jiana Yanga (580.40). Fantastycznie zaczął Thomas Daley, który prowadził po trzech kolejkach. Słabiej wykonane trzy salta tyłem ze stania na rękach spowodowały, że spadł na trzecie miejsce (548.25). Chińczycy nie pozwolili sobie na moment słabości i cieszyli się z dubletu.

Zanim doszło do finału rozegrany został półfinał, w którym najlepszy był Cao (513.70), a za nim uplasował się Yang (480.85). Na trzecim miejscu klasyfikowany był Aleksander Bondar (464.10) z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (w finale znalazł się za podium z notą 514.50). Z czwartej pozycji awans wywalczył Daley (462.90). Problemy miał Ukrainiec Oleksij Sereda, który przytrafił się jeden skok (3,5 salta Auerbacha w pozycji kucznej), ale pozbierał się i z 14. miejsca wskoczył na szóste.

W finale za Bondarem uplasował się inny reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiktor Minibajew (495.85). Szósty był Sereda (461.70), na siódmej pozycji rywalizację zakończył Japończyk Rikuto Tamai (431.95), a ósme miejsce zajął Australijczyk Cassiel Rousseau (430.35).

Chińczycy po raz drugi cieszyli się ze złota i srebra w tej konkurencji. W 2000 roku w Sydney pierwszy był Liang Tian, a drugie miejsce zajął Jia Hu. Dla Cao jest to piąty medal olimpijski, w tym trzeci złoty, po Londynie 2012 (synchroniczne 10 m) i Rio de Janeiro 2016 (trampolina 3 m).

Chiny zdominowały rywalizację w skokach do wody w Tokio. Na osiem finałów tylko w jednym nie zdobyły złota. W synchronicznych z 10-metrowej platformy najlepsi byli Brytyjczycy Daley i Matthew Lee.