Elia Viviani mistrzem Europy w kolarstwie w wyścigu elity ze startu wspólnego

Elia Viviani zdobył w Alkmaar złoty medal kolarskich mistrzostw Europy 2019 w wyścigu elity ze startu wspólnego. Włoski sprinter triumfował tym razem nie po finiszu z peletonu, ale po jeździe w ucieczce.

Piotr Ziemka
Elia Viviani Getty Images / EuroEyes / Na zdjęciu: Elia Viviani
Elita mężczyzn przejechała 11 okrążeń o długości 11,5 kilometra. Przed wjazdem na pierwszą rundę kolarze zaliczyli jeszcze 46 kilometrów.

Na szóstej pętli peleton "rozerwało" czterech Włochów: obrońca mistrzowskiego tytułu Matteo Trentin, Elia VivianiDavide Cimolai i Simone Consonni. Poza nimi w ucieczce dnia jechali: Niemcy Pascal Ackermann, Ruediger Selig, Duńczyk Kasper Asgreen, Słowak Erik Baska, Belg Yves Lampaert, Holender Sebastian Langeveld, Brytyjczyk Christopher Lawless, Słoweniec Luka Mezgec, a także Francuz Florian Senechal.

Gdy do zakończenia rywalizacji pozostawało 26 kilometrów, skutecznie zaatakowali Viviani, Ackermann oraz Lampaert. Trójka uciekinierów długo jechała razem. 3,5 km przed metą odskoczył Belg. 40 sekund później dołączył do niego Włoch. Po 172 kilometrach i 600 metrach wyścigu jako pierwszy minął metę Viviani. Włoch triumfował z czasem 3:30:52. W poprzednią niedzielę kolarz grupy Deceuninck Quick-Step wygrał zaliczany do cyklu UCI World Tour klasyk w Londynie. Urodzony 7 lutego 1989 roku zawodnik na podium mistrzostw Europy stanął również w sezonie 2017. Wtedy zdobył srebrny medal.

Sekundę po Vivianim ukończył wyścig inny kolarz zespołu Deceuninck Quick-Step - Lampaert. Ackermann stracił do triumfatora 9 sekund. Z peletonu najszybciej po czwarte miejsce finiszował Alexander Kristoff (+0:33).

Selekcjoner Piotr Wadecki powołał do składu reprezentacji Polski po trzech zawodników z CCC Team i CCC Development Team oraz Grzegorza Stępniaka (Wibatech). Na dwudziestej pozycji został sklasyfikowany Szymon Sajnok (+0:33). 40. był Patryk Stosz, a 42. - Kamil Małecki (+7:25). Do mety nie dojechali: Stępniak, Paweł Bernas, Piotr Brożyna i Kamil Gradek.

Jedyny medal dla polskiej reprezentacji podczas mistrzostw Europy 2019 w Alkmaar zdobyła w piątkowym wyścigu orliczek Marta Lach.

Czy Elia Viviani odniesie jeszcze co najmniej jedno zwycięstwo w wyścigu zaliczanym do cyklu UCI World Tour w 2019 roku?