MotoGP: rekordowe kwalifikacje Marca Marqueza

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Michelin / Na zdjęciu: Marc Marquez
Materiały prasowe / Michelin / Na zdjęciu: Marc Marquez

Marc Marquez wygrał kwalifikacje do wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Hiszpan ustanowił przy tym nowy rekord toru Silverstone. Zawodnik Repsol Honda Team jedno okrążenie pokonał w czasie 1:59.941.

Już podczas pierwszej części kwalifikacji zawodnicy MotoGP stoczyli niezwykle zacięty pojedynek. Ostatecznie najlepsi w Q1 okazali się Dani Pedrosa oraz Jonas Folger, dzięki czemu pozostali oni w walce o pole position.

W Q2 od początku świetnie spisywał się Marc Marquez. Już pierwsze okrążenie 24-latka było rekordowe. Jednak wraz z kolejnymi okrążeniami zawodnicy poprawiali swoje czasy. Hiszpan odpowiedział na to rezultatem 1:59.941. Jest to nowy rekord toru Silverstone - po raz pierwszy w historii motocykliści zeszli na tym obiekcie poniżej czasu dwóch minut.

Blisko Marqueza był Valentino Rossi. "Doctor" dobrze rozpoczął swoje najlepsze okrążenie, ale zepsuł ostatni sektor. W efekcie przegrał on walkę o pole position z 24-latkiem. Na mecie okazał się wolniejszy o ledwie 0.084 s. Jako trzeci rywalizację ukończył Cal Crutchlow.

- Od początku weekendu dużo tracę w ostatnim sektorze. Mam tam problem z tylną oponą, która traci przyczepność. Dlatego straciłem do Marqueza, ale jestem zadowolony z faktu, że startuję z pierwszego rzędu. Gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o nasze tempo wyścigowe. Nie jest ono najlepsze i mamy nad czym pracować - powiedział Włoch po kwalifikacjach.

O sporym pechu może mówić za to Pol Espargaro. Zawodnik KTM-a miał szansę na dobry rezultat w kwalifikacjach, ale popełnił błąd wyjeżdżając na tor na drugim komplecie opon. Hiszpan nie dogrzał ogumienia, co zakończyło się dla niego wywrotką i pozbawiło szans na dobry rezultat w kwalifikacjach.