Robert Kubica znów to zrobił! Ten wynik zapisze się w historii

Materiały prasowe / ocusPackMedia - Marcel Wulf / Na zdjęciu: Robert Kubica świętujący wygraną

Orlen Team AO by TF obronił przewagę w 4h Portimao i zdobył tytuł mistrzowski w European Le Mans Series. Oznacza to, że Robert Kubica po raz drugi w karierze został mistrzem Europy w wyścigach długodystansowych.

Przygoda Roberta Kubicy z wyścigami długodystansowymi rozpoczęła się właśnie od European Le Mans Series w roku 2021, kiedy to polski kierowca w barwach WRT zaliczył niemal perfekcyjny sezon. Zakończyło się to zdobyciem tytułu mistrza Europy wraz z belgijską ekipą. Następnie Kubica zaangażował się w długodystansowe mistrzostwa świata WEC.

W sezonie 2024 polski kierowca postanowił łączyć starty w WEC i ELMS. Tym samym w wybrane weekendy oglądamy go w samochodzie Ferrari albo w maszynie kategorii LMP2 w barwach Orlen Team AO by TF.

W sobotę rozegrano ostatni wyścig ELMS w tym roku. Jeszcze przed jego rozpoczęciem było jasne, że Kubica wraz z kolegami z Orlen Team AO by TF ma ogromne szanse na końcowy sukces. Brytyjski zespół przewodził stawce mistrzostw Europy i był zależny wyłącznie od siebie. Szansę na pokonanie ekipy Polaka mieli Polacy z Inter Europol Competition oraz Francuzi z Panis Racing.

Chociaż kwalifikacje do 4h Portimao nie były udane dla Orlen Team AO by TF i zakończyły się dopiero siódmym wynikiem, to sobotni wyścig rozgrywany na dystansie czterech godzin miał zupełnie inny przebieg.

Jonny Edgar po starcie utrzymał siódme miejsce, a następnie młody Brytyjczyk zaczął mozolnie odrabiać straty. Nie obyło się bez kontrowersji, bo samochód numer 43 ekipy Inter Europol Competition wyprzedził Orlen Team AO by TF przy żółtych flagach. Dlatego polska ekipa dość szybko oddała pozycję rywalowi.

Po nieco ponad godzinie rywalizacji to Inter Europol Competition zmierzał po mistrzostwo Europy. Wtedy samochód przejął jednak Robert Kubica. Polak włączył się do walki o podium, odrabiając straty do liderów. Jako ostatni do pojazdu numer 14 wsiadł Louis Deletraz. Szwajcar przebił się na drugą lokatę, a to wystarczyło, aby Orlen Team AO by TF wygrał rywalizację w ELMS w roku 2024.

Ostatecznie Orlen Team AO by TF zakończył sezon z 93 punktami na koncie. W skali całego roku ekipa Kubicy punktowała najrówniej i wygrała jeden wyścig - 4h Spa-Francorchamps. Drugie miejsce w mistzostwach zajęli Polacy z Inter Europol Competition.