KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Świnoujście Match Race. Na Świnie znowu będzie się działo!

Do Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty podczas Świnoujście Saills Festiwal Materiały prasowe / (fot. Robert Hajduk / www.polishmatch.pl) / Na zdjęciu: Jachty podczas Świnoujście Saills Festiwal

Po 4 latach organizacji w Świnoujściu regat Pucharu Świata, mistrzostw Europy w 2014 roku, mistrzostw świata juniorów w 2015 roku oraz mistrzostw Europy juniorów w 2017 roku, w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają ponownie na Świnę. Dotychczasowe imprezy pokazały, że regaty najwyższej międzynarodowej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom. Regaty odbędą się na 6 identycznych jachtach klasy TOM28, dostarczanych przez organizatorów. Będzie można zobaczyć je w ten weekend podczas regat meczowych w najlepszym wydaniu.

Świnoujście Match Race będzie w tym roku częścią żeglarskiego święta Dni Morza. Podczas gdy nabrzeże portowe w Świnoujściu gościć będzie jednostki wojskowe i żaglowce, na Świnie toczyć się będzie walka znakomitych sterników meczowych w odległości dosłownie kilku metrów od nabrzeża. Takie atrakcje dostępne dla wszystkich już w dniach 22 do 24 czerwca.

- Zależy nam na budowaniu marki Świnoujścia jako miasta - organizatora imprez żeglarskich o najwyższej randze. Zeszłoroczne mistrzostwa Europy juniorów ponownie zdobyły uznanie przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Świnoujście to już stały punkt na regatowej mapie świata, a Świna to bardzo atrakcyjny akwen dla turystów i kibiców, którzy spektakularne zmagania żeglarskie mają podane na wyciągnięcie ręki, co jest unikalne dla tej dyscypliny sportu. Dla zawodników prąd rzeki w kanale portowym i wymagający zmienny wiatr to naprawdę duży sprawdzian ich umiejętności technicznych i taktycznych - mówi Maciej Cylupa, organizator Polish Match Tour.

W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60 wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnym przebiegiem regat czuwać będzie 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Na starcie zobaczymy 10 załóg, między innymi zawodników z Australii, Francji, Niemiec, Danii, Rosji i Polski.

ZOBACZ WIDEO Zbigniew Boniek zaapelował do dziennikarzy. "Jeźdźcie z nami równo"

„Lista startowa jest mocna, mamy aż 2 zawodników z czołowej 10 rankingu Pucharu Świata - Maxime Mesnila z Francji i Patryka Zbroję ze Szczecina. Na pewno do walki włączą się pozostali Polacy czyli Szymik, Jabłkowski i Harasimowicz. Niespodzianka mogą być Adam Smith z Australii i Sylvain Escurat z Francji , którzy debiutują w Polish Match Tour - wyjaśnia Cylupa.

Lista Startowa:

1. Maxime Mesnil, FRA
2. Patryk Zbroja, POL
3. Adam Smith, AUS
4. Szymon Szymik, POL
5. Emil Kjaer, DEN
6. Szymon Jabłkowski, POL
7. Piotr Harasimowicz, POL
8. Sylvain Escurat, FRA
9. Jens Hartwig, GER
10. Denis Szapowałow, RUS

Organizatorem regat jest Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat jest Marina Świnoujście. Wyścigi planowane są od piątku 22 czerwca do 24 czerwca.

Partnerami regat są Miasto Świnoujście, TT-Line Polska, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, D.A.D - Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Kto wygra Świnoujście Match Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×