Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Egzekucja Navida Afkariego. Zastanawiający pośpiech władz Iranu. "W tym miesiącu nigdy nie wykonywano kary śmierci"

O darowanie mu życia apelował Donald Trump, walczyło o to też Amnesty International. Bez skutku. W sobotę w Iranie dokonano egzekucji Navida Afkariego. - Jest taki czas, że władza nie chce teraz pokazać słabości - mówi nam Irańczyk Mohsen.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Protesty przeciwko egzekucji Navida Afkariego Getty Images / Siavosh Hosseini/NurPhoto / Protesty przeciwko egzekucji Navida Afkariego

27-letni zapaśnik został skazany za zabójstwo pracownika miejskich wodociągów Hosseina Torkmana w czasie antyrządowych protestów w Shiraz w 2018 roku. Przyznał się do winy, najprawdopodobniej wskutek brutalnych tortur. Na podstawie tego wyznania, po dalekim od sprawiedliwego procesie, w którym obrona miała ograniczony dostęp do oskarżonego, wyrok w jego sprawie wydały dwa sądy: zwykły oraz zaangażowany ideologicznie po stronie rządu Islamskiej Republiki Iranu Trybunał Rewolucyjny. Werdykt: podwójna kara śmierci, za morderstwo oraz za "działanie przeciw Bogu". Bracia Afkariego, Vahid i Habib, od których wymuszono zeznania przeciwko zapaśnikowi, za ten sam czyn zostali skazani na 54 i 27 lat więzienia.

Tweet Trumpa nagłośnił sprawę

Poza granicami Iranu zrobiło się o Afkarim głośno, gdy na sprawę zwrócił uwagę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Na prośbę Dany White'a, szefa potężnej federacji sportów walki UFC, zwrócił się z apelem o zaniechanie egzekucji sportowca, "wielkiej gwiazdy MMA, którego jedynym przewinieniem był udział w antyrządowej demonstracji". 

Wtedy media zaczęły pisać o staraniach Amnesty International o uwolnienie Afkariego i o włączeniu się w sprawę prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Napisał on list z prośbą o łaskę, skierowaną do irańskiego prezydenta Hasana Rouhaniego oraz "Najwyższego Przywódcy", religijnego lidera, Alego Chameneiego. W imieniu swojego kraju i całej Unii Europejskiej sprzeciwiła się całej sytuacji również minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde. 

"W telewizji sprawa była wszechobecna"

Irańskie władze nie pozostały głuche na apele międzynarodowej społeczności, zareagowały jednak zupełnie inaczej, niż tego od nich oczekiwano. By przekonać społeczeństwo do winy Afkariego, w telewizji emitowano materiały obciążające skazanego.

- Ta sprawa była wszechobecna w rządowej stacji. Przekaz jest taki, że Afkari dopuścił się zbrodni, że to sprawa o morderstwo jak wiele innych. W programie jest fragment, jak zabierają skazanego na rzekome miejsce zbrodni, a on tłumaczy, jak zadał swojej ofierze cios w plecy. Pokazano też rodzinę ofiary, jego syna, płaczących rodziców - opowiada nam Irańczyk Mohsen, który prosi, by zdradzić tylko jego imię i przedstawić go po prostu jako kibica siatkówki oraz zapasów.

Przyspieszyli egzekucję

Płynących z całego świata apeli o łaskę irański rząd nie zamierzał słuchać. Wręcz przyspieszył przygotowania do egzekucji. Wyrok (przez powieszenie) wykonano w sobotę rano, co zszokowało nawet obrońców Afkariego. - Przygotowywali apelację. Mieli zarezerwowane bilety na lot do Shiraz, żeby tam spotkać się z rodziną ofiary. Dowiedzieli się o egzekucji kilka godzin przed planowaną godziną wylotu - relacjonuje Mohsen.

Obrońcy grzmią, że egzekucja została przeprowadzona sprzecznie z irańskim prawem, ponieważ skazanemu odmówiono widzenia z rodziną przed wykonaniem wyroku. Z kolei Mohsen zwraca uwagę na coś, co jest dziwne w sprawie Afkariego nawet dla Irańczyków. - Wyroków śmierci nigdy nie wykonuje się w miesiącu Muharram, z przyczyn religijnych. To też zszokowało adwokatów Afkariego - tłumaczy.

Dlaczego działali w takim pośpiechu?

Dlaczego władze tak spieszyły się z egzekucją? Mohsen mówi, że teorii jest kilka. Irańskie prawo stanowi, że gdy w sprawie o morderstwo sąd wyda wyrok śmierci, to od rodziny ofiary zależy, czy zostanie on wykonany. Być może reżim działał tak szybko, żeby rodzina ofiary nie dała się przekonać prośbom i nie darowała Afkariemu życia.

Inni przypuszczają, że do egzekucji w ogóle nie doszło, a Afkari zmarł w więzieniu w czasie tortur. Ale to tylko domysły, oparte na obserwacjach niektórych uczestników pogrzebu, którzy zauważyli, że zapaśnik miał złamany nos. Do Mohsena najbardziej trafia tłumaczenie, że wykonując wyrok szybko i nie ulegając naciskom z zagranicy, władze chciały naprężyć muskuły.

- Kilka tygodni temu zaniechano egzekucji trzech młodych ludzi, którzy w czasie protestów z października ubiegłego roku podpalili kilka budynków. Skazano ich za "Moharebeh", czyli przestępstwo przeciwko Bogu. Pewnie rządzący pomyśleli, że jeżeli znowu okażą łaskę, ludzie odbiorą to jako słabość. A biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację, władza nie chce wyglądać na słabą - podkreśla irański kibic.

Nie chcą ludzi na ulicach

Co ma na myśli Mohsen mówiąc "trudna sytuacja"? - Ceny codziennie idą w górę. Trzy lata temu dolar kosztował 40 tysięcy riali, teraz kosztuje 260 tysięcy. Na wszystko są sankcje, nawet na leki. Pandemia koronawirusa też dołożyła swoje. Ludziom coraz trudniej to wszystko znieść. Pewnie dlatego rządzący dali pokaz siły, żeby nie dopuścić do kolejnej fali ulicznych protestów. W ciągu ostatnich 2-3 lat mieliśmy już dwie takie fale.

Demonstracji swoich obywateli Islamska Republika Iranu boi się teraz zdecydowanie bardziej, niż potępienia międzynarodowej opinii publicznej. Wyrazy dezaprobaty MKOl ("Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że prośby sportowców z całego świata i zakulisowe działania MKOl-u, Irańskiego Komitetu Olimpijskiego, United World Wrestling i irańskiego związku zapaśniczego nie przyniosły efektu"), Unii Europejskiej ("Bez względu na okoliczności, bez wyjątków, sprzeciwiamy się karze śmierci") czy amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo ("oburzający atak na ludzką godność, nawet jak na podłe standardy irańskiego reżimu") to w końcu tylko słowa, które zapewne szybko zostaną zapomniane.

"Większość ludzi nie wie, o co Afkari był oskarżony"

Czy sami Irańczycy tak samo szybko zapomną o Navidzie Afkarim? - Trudno powiedzieć, co nasze społeczeństwo myśli o tej sprawie. Na pewno wiele osób jest za tym, żeby wykluczono naszych sportowców z międzynarodowych zawodów. Podejrzewam, że większość z nich to zagorzali przeciwnicy Islamskiej Republiki, którzy chcą obalenia reżimu za wszelką cenę. Dla nich nie ma znaczenia, jak się to stanie i ilu ludzi przez to zginie - uważa Mohsen.

Na koniec przypomina sobie o jeszcze jednej, jak podkreśla bardzo ważnej rzeczy: - Większość ludzi nie wie, o co Afkari był oskarżony - o zamordowanie rządowego agenta z zimną krwią po protestach, a nie w ich trakcie. Władze twierdzą, że znalazł tego mężczyznę i zabił go przed jego domem kilka dni po zamieszkach.

- Łączenie go z antyrządowymi protestami sprawiło, że ludzie zaczęli mu współczuć, informacje o jego zapaśniczych osiągnięciach, które były znaczące, także pomogły. Jednak egzekucji nie udało się zapobiec. Mam wrażenie, że wielu przeciwników rządu tak naprawdę nie chciało, żeby Afkari żył. Chcieli tej egzekucji, żeby wykorzystać ją do własnych celów - kończy swoją opowieść Mohsen.

Czytaj także:
Navid Afkari nie był pierwszy. W Iranie już wcześniej odbywały się egzekucje sportowców
Navid Afkari skazany na karę śmierci. Dana White prosi Donalda Trumpa o pomoc

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5):
 • Widzę Myszy Zgłoś komentarz
  Weźcie po uwagę to, że wszystko co tu przeczytaliście głoszą lewackie media. Nie wierzę w ani jeden artykuł. Równie dobrze mógł zostać skazany w sprawiedliwym sądzie. Jak
  Czytaj całość
  zdecydował się zabić to wiedział, że w Iranie są za takie czyny ogromne konsekwencje.
  • Floki Floki Zgłoś komentarz
   Ires o czym ty piszesz przecież tam doszło do egzekucji sportowca w niezrozumiałych okolicznościach skazanego a Ty piszesz że sportowcy to niewiniątka ? Należy tylko współczuć
   Czytaj całość
   rodzinie która straciła syna a właściwie 3 synów bo podejrzewam że bracia już wolności nie doczekają i w krótkim czasie dołącza do brata
   • undisputed Zgłoś komentarz
    Szkoda że nikt za to się nie weźmie. Wolna Amerykanka. Wolność Tomku w swoim domku. Do czego potrafi doprowadzić człowiek który dostaje władzę do ręki. Tych sku.....w !!! Powinno
    Czytaj całość
    spotkać to samo. Ale Amerykanie Iranu i tych innych krajów się boją bo to właśnie te kraje są potęgą militarną na świecie. Nie jakieś Ruskie.
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     Teraz to już sobie można tylko modły odprawiać.
     • Ires Zgłoś komentarz
      tylko weźmy pod uwagę że sportowcy przeważnie zawsze są niewinni. Ktoś koksuje, złapią go, to nie on, niewinny, ktoś oszukuje, niewinny , brutalny faul? A jakże, niewiniątko
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×