Mało wiatru pierwszego dnia żeglarskich mistrzostw Polski

Pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich za nami. Emocji wielkich nie było, bo wyjątkowo w gdańskich Górkach Zachodnich panowała bezwietrzna aura. Gdy niektórym zawodnikom udało się zejść na wodę, szybko z niej wrócili na brzeg.

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Rano w gdańskich Górkach Zachodnich nic nie wiało i zawodnicy klas 470, ILCA 6, ILCA 7 i iQFoil czekali cierpliwie na brzegu na poprawę warunków pogodowych. Około południa nad rozlewiskiem Wisły Śmiałej powiało na tyle, że sędziowie zdecydowali się dać sygnał do wyjścia na wodę wszystkim, oprócz windsurferom. Ci bowiem do oderwania wyposażonych w hydroskrzydło desek znad wody potrzebują stabilne 8 węzłów. Maksymalnie dzisiaj powiało 6-7 węzłów, co starczyło tylko na jeden wyścig w pozostałych klasach.


W klasie ILCA 6 w słabych warunkach wiatrowych najlepiej dzisiaj poradziła sobie żeglarska młodzież. Najszybsza była Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która wyprzedziła Wiktorię Gołębiowską (Wiking Toruń) i zaledwie 16-letnią Danutę Grudzień (Silesia Opty Chełm Śląski). Na kolejnych miejscach do mety dopłynęły faworytki – Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski) oraz Agata Barwińska (MOS Iława). Dla Magdaleny Kwaśnej jest to pierwszy start w klasie ILCA 6 od czasu ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich, w których zajęła bardzo dobre 17 miejsce.

Materiał Partnera Materiał Partnera


- Po Igrzyskach przyszedł czas odpoczynku i refleksji nad swoim życiem i sportową karierą. Postanowiłam wrócić na studia, konkretnie na stomatologię i chciałam też spróbować trochę innego żeglarstwa. Pływałam m.in. na Sailing Poland, na I Love Poland, jestem też członkiem załogi projektu SSL Team Poland. Można powiedzieć, że od roku nie trzymała steru w ręku, ale stara miłość nie rdzewieje, choć już nie jest tak wielka. Zgłosiłam się do mistrzostw Polski i sama jestem ciekawa nie tylko tego, jak mi pójdzie, ale też jakie emocje towarzyszyć mi będą podczas regat – mówi Magdalena Kwaśna.


W klasie ILCA 7 jedyny dzisiaj wyścig wygrał Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), który wyprzedził Filipa Olszewskiego (MKS Dwójka Warszawa). Co ciekawe, Filip dwa tygodnie temu wywalczył w Górkach Zachodnich tytuł mistrza Polski w klasie ILCA 6, a teraz znakomicie rozpoczął rywalizację w klasie olimpijskiej, na większym żaglu. Trzeci jest Maxime Thommen (YKP Gdynia).

Materiał Partnera Materiał Partnera
W klasie 470 jako pierwsi linię mety minęli dzisiaj Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski). Na drugim miejscu finiszowali aktualni wicemistrzowie świata juniorów, Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy), a trzecie miejsce po pierwszym dniu zajmują wicemistrzowie świata do lat 21, Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia).


W klasie iQFoil nie rozegrano dzisiaj ani jednego wyścigu. Na liście startowej sporo utytułowanych żeglarzy, m.in. Zofia Klepacka (Sailing Legia), Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk), ale też sporo uzdolnionej młodzieży, jak Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski), Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski), czy Pola Wawrzyniak (AZS Poznań).


Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich potrwają do niedzieli.
Strona regat i wyniki:


https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-klas-olimpijskich-mp-cz-2,e83


Organizatorem Mistrzostw Polski Klas Olimpijskich jest Polski Związek Żeglarski, współorganizatorem Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerem głównym jest Miasto Gdańsk oraz Grupa PGE.


Partnerami imprezy są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Ziaja Polska, ClickMeeting, Chocian Sailing, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, AZS COSA Górki Zachodnie.


Patronat Honorowy nad mistrzostwami Polski objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a Patronami Medialnymi są Wirtualna Polska i Zeglarski.info

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×