Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska liderkami Pucharu PZŻ

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska pewnie prowadzą w klasie 470 podczas drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbywa się w Krynicy Morskiej - informuje z miejsca regat Maciej Frąckiewicz.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Po tygodniu przerwy Krynica Morska ponownie gościł żeglarzy z całej Polski, ale w innych klasach niż w poprzedni weekend. Na starcie stanęli tym razem przedstawiciele klas 29er, 420 i 470, Cadet, Hobie Cat 16, Laser 4.7 i Laser Radial mężczyzn, L'Equipe oraz RS:X juniorów. Pogoda jak na razie dopisała i udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi.

W olimpijskiej klasie 470 mężczyźni i kobiety pływały razem. Na prowadzeniu znajdują się Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice), które w pierwszym wyścigu były trzecie, a w trzech pozostałych najlepsze. Panie przyzwyczaiły już wszystkich do tego, że prawie na każdych regatach w Polsce okazują się lepsze nawet od załóg męskich. Warto przypomnieć, że dla Irminy jest to pierwszy start od ponad pół roku. Tak długa przerwa była spowodowana operacją kontuzjowanego kolana i przedłużającą się rehabilitacją. Z tego powodu Agnieszka wystartowała w tym sezonie w dwóch imprezach międzynarodowych z Jolantą Ogar, zajmując drugie miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii oraz zdobywając brązowy medal na mistrzostwach Europy.

Drugą pozycję w trwających regatach zajmują Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), po tym jak zajęli miejsca drugie, drugie, czwarte i ponownie drugie. Trzecie w ogólnej klasyfikacji są Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS Warszawa). One najpierw zajęły miejsce piąte, a następnie trzecie, drugie i po raz kolejny trzecie.

Pierwszy dzień rywalizacji w klasie RS:X minął pod dyktando dwójki zawodników. Wśród dziewczyn była do Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która wygrała wszystkie cztery wyścigi, a w kategorii chłopaków prowadzi Kajetan Pawłowski (AZS Poznań), po tym jak trzy razy był najlepszy i raz przypłynął piąty. Pierwszą trójkę w obu kategoriach uzupełniają reprezentanci klubu z Sopotu, Weronika Marciniak (2., 2., 2. i 2.) i Agnieszka Szpak (miejsca 4., 4., 3. i 3.) oraz Jakub Sykuła (miejsca 3., 5., 1. i 2.) i Aleksander Przychodzeń (miejsca 2., 7., 2. i 8.).

ZOBACZ WIDEO Znakomity powrót Barcelony na nic. Zobacz skrót meczu z Eibar [ZDJĘCIA ELEVEN]


- W trzecim wyścigu byłem piąty, ponieważ zepsułem start i musiałem gonić później gonić rywali. Lubię takie warunki w których trzeba użyć trochę więcej siły oraz wytrzymałości. Ale muszę także przyznać, że momentami jednak brakowało tego wiatru, ponieważ jeśli wtedy zawodnicy płynący kursem z wiatrem, dostali z tyłu szkwał to od razu doganiali czołówkę - podsumował krótko pierwszy dzień ścigania Kajetan Pawłowski.

- Nie do końca wyglądało to tak dobrze jak pokazują wyniki. Co prawda dwa wyścigi prowadziłam od samego początku, ale w dwóch było trochę trudniej. W jednym płynęłam w pewnym momencie piąta, ponieważ myślałam, że miałam falstart i wróciłam się na start, żeby ponownie wystartować i później musiałam nadrabiać stracone pozycje. Na szczęście udało mi się go wygrać. Z kolei w innym miałam gorszy start, przez co płynęłam trzecia i po raz kolejny musiałam gonić inne zawodniczki - opisała rywalizację Lidia Sulikowska.

W klasie Laser Radial mężczyzn prowadzi wielokrotny mistrz świata i Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), ale po piętach depczą mu inii zawodnicy. Warszawianin najpierw dwa razy mijał linię mety drugi, a w ostatnim piątkowym starcie był pierwszy. Tyle samo punktów na koncie ma drugi w klasyfikacji regat Mateusz Hanke (AZS AWFiS Gdańsk), który był trzeci, pierwszy oraz drugi. O kolejności w tym wypadku decyduje ilość miejsc pierwszych, a następnie drugich. Dwa punkty traci do nich klubowy kolega Rudawskiego, Łukasz Machowski, po tym jak przypływał pierwszy, dziesiąty oraz czwarty.

W Laserze 4.7 chłopców liderem jest Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice), który był trzeci, czwarty i drugi. Punkt za nim znajduje się Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR Giżycko), po tym jak przypływał dwudziesty drugi, drugi i czwarty. Trzecią pozycję zajmuje natomiast Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz) i on rozpoczął ściganie miejscem drugim, w drugim wyścigu przypłynął siódmy, a w trzecim zameldował się na mecie piąty.

Wśród dziewczynek pierwszą trójkę tworzą Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko), która była pierwsza, druga i ponownie pierwsza, jej klubowa koleżanka Magdalena Daniszewska (miejsca 2., 1. i 6.) oraz zawodniczka klubu MKŻ Arka Gdynia, Kinga Brzóska (UFD-falstart oraz miejsca 3. i 2.).

W klasie 29er, gdzie załogi męskie startują z żeńskimi, odbyło się aż pięć wyścigów. Prowadzą reprezentanci Volvo Youth Sailing Team Poland, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), którzy zajęli miejsca drugie, pierwsze, trzecie, drugie i po raz kolejny pierwsze. Na drugiej pozycji znajdują się Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia) - miejsca 3., 3., 1., 4. i 2., a trzecią lokatę zajmują Paweł Jakubowski i Franciszek Windorbski z KS Bazy Mrągowo (miejsca 4., 4., 2., 6. i 3.). Czwartą pozycję zajmuje natomiast najlepsza załoga dziewczyn, Karolina Żurek i Maja Micińska z YKP Gdynia (miejsca 1., 6., 6., 1. i 6.).

Kolejną klasą, gdzie załogi dziewczyn i chłopaków rywalizowały w jednej flocie jest 420. Tutaj liderami są Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), którzy zajęli miejsca trzecie, pierwsze, drugie oraz ponownie pierwsze. Z takim samym dorobkiem punktowym na drugiej pozycji znajdują się Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (SSW MOS Iława/MBSW/UKŻR Giżycko) - miejsca 1., 2., 1. i 4., a trzecią lokatę zajmują siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), po tym jak najpierw były czwarte, a w kolejnych wyścigach trzecie, czwarte oraz drugie.

W katamaranach klasy Hobie Cat 16 startują tylko zawodnicy klubu UKS Navigo Sopot. Na prowadzeniu znajdują się Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (miejsca 1., 1., 1., 2. i 1.) przed Zuzanną Szadziul i Wojciechem Kaczmarkiem (miejsca 2., 2., 2., 1. i 2.) oraz Mają Niemira i Szymonem Cierzanem (miejsca 4., 3., 3., 5. i 3).

W klasie Cadet pierwszą trójkę tworzą Karolina Cendrowska i Hanna Gloeh (MKS Dwójka Warszawa) - miejsca 1., 3., 3. i 1., Bartłomiej Szlija i Marcel Kurjańczyk - miejsca 2., 1., 2. i 2. oraz kolejny duet z klubu MKS Dwójka Warszawa, Marcin Jarczewski i Adam Rutkowski (miejsca 4., 2., 1. i 3.).

W kolejnej dwuosobowej klasie, L'Equipe prowadzą Amelia Linowska i Julia Chmiel (KS Baza Mrągowo) - miejsca 1., 1., 2. i 1., drugie są Magdalena Chyła i Natalia Zdanowicz (Nauticus YC Olsztyn) - miejsca 2., 2., 1. i 2.), a trzecią pozycję zajmuje inna załoga klubu KS Baza Mrągowo, Hubert Bałdyga i Grzegorz Sitarek (miejsca 5., 3., 5. i 3.).

Czy Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska ukończą regaty w Krynicy Morskiej na pierwszej pozycji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×