Inauguracja IV edycji Programu Energa Sailing!

W dniu 12.03 podczas targów sportów wodnych i rekreacji "Wiatr i Woda" zainaugurowano IV edycję największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ

Oficjalna inauguracja programu poprzedzona była spotkaniem oraz prezentacją żeglarskiej kadry olimpijskiej. Na scenie pojawili się zawodnicy kadry narodowej. Najliczniej reprezentowana była klasa RS:X, która miała aż 5 przedstawicieli. Przemysław Miarczyński, Paweł Tarnowski, Piotr Myszka, Radosław Furmański oraz Maja Dziarnowska. Do tej licznej grupy należy dodać jeszcze Agatę Barwińską, która dzielnie broniła honoru łódek.

Wiceprezes Polskiego Związku Żelarskiego Tomasz Chamera oraz gospodarz spotkania Waldemar Heflich przedstawili sylwetki naszych zawodników, którzy już za kilka miesięcy będą walczyć o olimpijskie medale.

Nasi kadrowicze chętnie dzielili się informacjami na temat ostatnich jakże udanych mistrzostw świata w klasie RS:X, przygotowań do kolejnych startów, atmosfery w teamie.

Druga część poświęcona już była inauguracji programu Energa Sailing.

Blisko tysiąc dzieci z całej Polski weźmie udział w bezpłatnych zajęciach żeglarskich pod okiem najlepszych polskich żeglarzy. To już czwarta edycja programu Energa Sailing, którego patronami są m.in. Małgorzata Białecka i Piotr Myszka, świeżo upieczeni mistrzowie świata w olimpijskiej klasie RS:X. Realizowany z Polskim Związkiem Żeglarskim kompleksowy i największy w Polsce program edukacji żeglarskiej, został oficjalnie zainaugurowany podczas warszawskich targów "Wiatr i Woda".

- Każdego roku docieramy z programem edukacji żeglarskiej do coraz szerszego grona dzieci i rodziców - mówi Maciej Ruwiński, koordynator programu Energa Sailing z Energa SA. - W tym roku przygodę z żaglami dzięki projektowi Grupy Energa i PZŻ rozpocznie blisko tysiąc dzieci w całej Polsce. Projekt spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, stąd rozwój inicjatywy i co roku zwiększana liczba miejsc oraz brak problemów z rekrutacją - dodaje.

Każdy z niemal 1000 uczestników weźmie udział w cyklu cotygodniowych 3-godzinnych zajęć, od marca do października i każdy z nich będzie szkolony w sumie przez 126 godzin. W ciągu 42 tygodni dzieci uczyć się będą podstaw żeglarstwa pod okiem doświadczonych instruktorów. Łącznie z tegoroczną edycją liczba adeptów żeglarstwa, którzy rozpoczęli swoją przygodę z tym sportem dzięki uczestnictwie w programie Energa Sailing, zwiększy się do około 3 tysięcy.

Mistrzowie świata chcą zainspirować swoich następców.

Liczbę zgłoszeń, a następnie motywację do udziału w zajęciach zwiększa wsparcie, jakiego udzielają programowi sportowcy kadry narodowej Energa Sailing Team Poland, w tym Małgorzata Białecka i Piotr Myszka, świeżo upieczeni mistrzowie świata w olimpijskiej klasie RS:X i jednocześnie reprezentanci Polski posiadający już kwalifikację na igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

- Ten sezon jest dla nas szczególnie ważny, zarówno jako dla zawodników, jak i patronów programu Energa Sailing - mówi Piotr Myszka, tegoroczny mistrz świata w klasie RS:X. - Przygotowując się do startu w igrzyskach i ścigając na innych międzynarodowych zawodach jesteśmy świadomi, że zarówno podejściem do treningów, wynikami sportowymi, jak i swoją postawą dajemy przykład tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z żaglami. Chcemy pokazywać im, że ten sport to wielka frajda, niesamowita przygoda, a dla najbardziej utalentowanych i wytrwałych także szansa na odniesienie sukcesu. Liczymy, że dzięki takim inicjatywom żeglarstwo w Polsce będzie coraz bardziej popularne, a nasz prymat w światowej stawce będzie utrzymany - dodaje.

Żeglarskie gwiazdy zagoszczą w każdym z 10 ośrodków.

Patroni odgrywają bardzo ważną rolę w motywowaniu do nauki i szkoleniu żeglarskiej młodzieży. Dzieci uczestniczące w programie mają niepowtarzalną szansę czerpać z doświadczenia najlepszych zawodników w Polsce i na świecie - olimpijczyków, medalistów igrzysk i mistrzów świata.

- Liczymy, że dzięki Energa Sailing oraz wybitnym żeglarzom, patronom projektu, zarazimy sportową pasją wielu młodych ludzi, może niektórzy z nich podążą śladami Miarczyńskiego, Białeckiej czy Myszki - dodaje Maciej Ruwiński. - Niezależnie od tego, ile dzieci będzie kontynuować pływanie, ile pójdzie w kierunku profesjonalnej kariery, a dla ilu to będzie jednorazowy epizod, Grupa Energa będzie popularyzować żeglarstwo i zachęcać do jego uprawiania, ponieważ dla młodych ludzi to świetna okazja do poznania sił przyrody, ciekawego spędzenia czasu, rozwoju fizycznego, a także prawdziwa szkoła charakteru - kontynuuje Ruwiński.

W tym roku patronami programu w każdym z ośrodków zostali: Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Małgorzata Białecka (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Agata Barwińska (Wrocław). Patronami programu w windsurfingu są Piotr Myszka (Gdańsk) Małgorzata Białecka (Warszawa), Maja Dziarnowska (Kalisz) i Paweł Tarnowski (Sopot).

Wartość jaką niesie edukacja żeglarska w ramach Energa Sailing docenili nie tylko mistrzowie sportu, ale także Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Rzecznik Praw Dziecka. Instytucje te objęły program honorowymi patronatami.

Przed dziećmi wiele tygodni treningów, nauki i zabawy na wodzie.

Szkolenie podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje naukę teoretycznych podstaw żeglowania, zasad zachowania nad wodą, zdrowego stylu życia oraz ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe na lądzie i trwa od marca do końca kwietnia. Na początku maja rozpocznie się etap praktyczny, w którym uczestnicy uczą się pływania na łodziach klasy Optimist i deskach windsurfingowych. Zajęcia na wodzie odbywają się do października, z przerwą na wakacje, podczas których dzieci będą mogły wziąć udział w żeglarskich półkoloniach (dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych będą one bezpłatne).

Szansę na poznanie tego sportu i połkniecie żeglarskiego bakcyla Energa Sailing stwarza jednak dużo szerszemu gronu. Program zakończy się w listopadzie otwartymi lekcjami w szkołach podstawowych w całym kraju. Weźmie w nich udział około 13 tys. dzieci. W dotychczasowych edycjach wzięło w nich udział blisko 15 tys. dzieci.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×