KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Za nami MŚJ i MEJ w klasach DN oraz Ice Optimist

W dniach 13-17 lutego na jeziorze Dużym Żnińskim w Żninie miały miejsce mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy w klasie DN Junior i Ice-Optimist pod patronatem Marszałka Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Pomorskiego i Marszałka Kujawsko-Pomorskiego.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk

Juniorzy w bojerowej klasie DN mają prawo startować do 24 roku życia, a w Ice Optimist do 16 roku życia.

Regaty organizował International DN Yacht Racing Association Europe poprzez Stowarzyszenie Flota Polska DN. Gospodarzem regat został w ostatniej chwili AZS WSG MOS Żnin, po tym jak opadach śniegu uniemożliwiły ściganie się w przewidywanym miejscu zawodów - na Zalewie Wiślanym lub Wielkich Jeziorach Mazurskich. Żnin w ciągu krótkiego czasu doskonale przygotował się do imprezy, zapewniając gościnny port regat z pełną obsługą oraz szeroką bazę hotelową. Łącznie wystartowało 72 zawodników z 8 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Rosji, Węgier, USA i Polski.

Pierwszego dnia regat zaplanowany był oficjalny trening, dobrowolne pomiary sprzętu oraz rejestracja zawodników. Kolejnego dnia rozegrano po pięć wyścigów dla każdej z klas przy bardzo szybkim torze - krystalicznym lodzie o grubości 26 cm i wietrze wiejącym z siłą 3-4m/s.

Następny dzień przywitał zawodników pięknym słońcem i brakiem wiatru, więc wyścigi się nie odbyły. Trzeciego dnia rozegrano po dwa ostatnie wyścigi do klasyfikacji mistrzostwa świata. Główną imprezę sezonu wygrał Szwed Eddie Klements, mimo dyskwalifikacji w pierwszym wyścigu za używanie płóz niezgodnych z przepisami klasowymi DN (po każdym wyścigu pierwsza piątka obowiązkowo musi dokonać inspekcji u mierniczego regat). Na kolejnych miejscach uplasowali się Estończycy, pierwszy z Polaków - Mikołaj Mickiewicz - uplasował się na 5. pozycji. Mistrzynią świata w kategorii kobiet została Zuzanna Rybicka przed Sarą Piasecką.

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka

W klasie Ice-Optimist zwyciężył Estończyk Georg Paomees, najlepszy z Polaków - Cezary Sternicki - zdobył brązowy medal, a tuż za nim uplasował się Mateusz Gigielewicz.

Po godzinnej przerwie, przeznaczonej na wymianę sprzętu, rozpoczęły się mistrzostwa Europy. W klasie DN rozegrano trzy wyścigi, przez co regaty już były ważne. Niestety wiatru na ostatni, trzeci wyścig zabrakło w klasie Ice-Optimist. Kolejny dzień nie pozwolił na kontynuowanie biegów ze względu na gęstą mgłę, tak więc w klasie Ice-Optimist regaty nie zostały rozegrane.

Mistrzem Europy w klasie DN został Eddie Klements ze Szwecji przed Estończykami Joosepem Lausem i Keithem Luure. Najlepszym Polakiem był Wojciech Klimaszewski, który zajął ostatecznie czwarte miejsce. W kategorii kobiet zwyciężyła Sra Piasecka przed Zuzanną Rybicką.

Regaty pokazały, że najsilniejszym juniorskim teamem dysponują Estończycy przed Polską i Szwecją. Wskazuje to kierunek, w którym musi podążać polski juniorski team w klasie DN Junior i Ice-Optimist.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×