KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mateusz Kusznierewicz wiceprezesem do spraw sportu Polskiego Związku Żeglarskiego

Dwukrotny medalista olimpijski Mateusz Kusznierewicz został wybrany na wiceprezesa do spraw sportu Polskiego Związku Żeglarskiego. Tomasz Chamera, który pełnił tę funkcję, został tego dnia nowym prezesem PZŻ.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

W niedzielę 23 kwietnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbył się XLIX Sprawozdawczo-Wyborczy Sejmik PZŻ na którym wybrano nowego prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego oraz nowych wiceprezesów. Wiceprezesem do spraw sportu został mistrz olimpijski w klasie Finn z Atlanty (1996) oraz brązowy medalista olimpijski z Aten (2004) w tej samej klasie, Mateusz Kusznierewicz. Utytułowany Polak otrzymał 72 głosy na 92 możliwe.

Do tej pory funkcję tę pełnił Tomasz Chamera, ale wcześniej został on nowym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego i potrzebny był wybór nowej osoby na to stanowisko.

Oprócz Kusznierwicza zostało wybranych także trzech innych wiceprezesów: do spraw szkolenia - Katarzyna Domańska, do spraw śródlądowych - Jarosław Bazylko oraz do spraw morskich - Bogusław Witkowski.

Poza igrzyskami w Atlancie oraz Atenach Kusznierewicz startował także podczas igrzysk w Sydney w 2000 roku, gdzie zajął czwarte miejsce oraz w Pekinie w 2008 roku i Londynie w 2012 roku. Jednak podczas dwóch ostatnich pływał na dwuosobowej klasie Star z załogantem Dominikiem Życkim i nasi zawodnicy zajęli miejsca czwarte oraz ósme.

Kusznierewicz był indywidualnym mistrzem świata (1998, 2000), wicemistrzem świata (1999,2001, 2002) oraz mistrzem Europy (2000, 2004). Ponad trzydzieści razy triumfował w regatach z cyklu Pucharu Świata. Z powodzeniem startował także w klasie Star. Wraz z Dominikiem Życkim w 2008 roku sięgnął po tytuł mistrza świata, a także mistrza Europy (2012). Jest również krajowym multimedalistą, dziesięciokrotnym mistrzem Polski w klasie Finn oraz trzykrotnym w klasie Star. Reprezentował klub YKP Warszawa i Gdański Klub Żeglarski.

ZOBACZ WIDEO Extreme Sailing Series: Sydney Extreme Sailing Series: Sydney
Czy Mateusz Kusznierewicz doprowadzi polskich żeglarzy do medalu olimpijskiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×