WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Legia Warszawa niespodzianką na liście startowej Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej!

Już w ten weekend w Sopocie na starcie pierwszych regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej pojawi się 12 załóg z całej Polski. Na liście startowej obok zespołów znanych z poprzednich sezonów mamy niespodzianki. Zobaczymy m.in. zespół Legii Warszawa!
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

Klubowe rozgrywki o tytuł mistrza Polski maja krótką, dwuletnią historię, ale na pokładach ścigających się jachtów gościło już wielu znanych i utytułowanych żeglarzy, reprezentujących równie znane i szanowane kluby. Warto wspomnieć takich zawodników jak: Marek Stańczyk, Patryk Zbroja, Szymon Szymik, Rafał Sawicki, Tymon Sadowski czy Karol Górski.

W Sopocie w barwach młodego jeszcze Klubu Żeglarskiego Mechelinki wystartuje Jarek Kaczorowski znany z wielu projektów żeglarskich jak The Race czy Transat. W kolejnych regatach za sterem będzie zmieniał się z Łukaszem Wosińskim, obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim sternikiem meczowym w Pucharze Świata.

Natomiast największą rewelacją jest przystąpienie do rozgrywek zespołu Legii Warszawa. W barwach świeżo reaktywowanej sekcji żeglarskiej Legii startuje już brązowa medalistka olimpijska z Londynu Zofia Klepacka (klasa RS:X), a w debiucie w Ekstraklasie, stołecznym zespołem pokieruje Jakub Pawluk.

- To jest fantastyczna informacja. Cieszymy się że Legia dołącza do żeglarskiej ligi mistrzów w Polsce, wierzymy, że jest to początek nowego trendu i zachęta dla innych klubów, aby walczyć o tytuły mistrzów Polski nie tylko w futbolu czy innych rozgrywkach ligowych. Nie ukrywamy, że marka Legia na pewno pomoże w promocji Ekstraklasy Żeglarskiej i zwiększy zainteresowanie mediów - ocenia Maciek Cylupa, organizator regat. - No i nie możemy się doczekać regat z udziałem Lecha Poznań, Wisły Kraków, Lechii Gdańsk czy innych czołowych polskich klubów, oby w niedalekiej przeszłości - dodaje z uśmiechem.

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka

Regaty po raz pierwszy będzie można śledzić na żywo poprzez innowacyjny system prezentacji regat, dostarczony przez niemiecką firmę SAP. SAP Sailing Analitics zostanie wdrożony już od pierwszego startu w Sopocie. Regaty będzie można śledzić zarówno na monitorach w marinie Sopot jak i w internecie pod adresem https://polishleague20...iling.com.

Przypomnijmy, że cztery najlepsze kluby w sezonie awansują do Sailing Champions League, żeglarskiej ligi mistrzów i regat w eliminacyjnych w St. Petersburgu i St. Moritz. Najlepsi wystartują w finale Ligi Mistrzów w Porto Cervo we wrześniu.

Lista Startowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017:

1. PZKS DZYGIT
2. Jacht Klub Kamień Pomorski
3. JKM Gryf Gdynia
4. Jacht Klub Wielkopolski Poznań
5. Klub Port Mechelinki
6. Legia Warszawa
7. MOS Iława
8. Junga Olsztyński Klub Żeglarski
9. PMT TZR Szczecin
10. Yacht Club Gdańsk
11. Yacht Club Sopot
12. YC Sztag AWF Katowice

Zmagania rozpoczną się w sobotę 13 maja o godzinie 10.00, będzie można obserwować je na końcu sopockiego mola oraz z falochronu mariny. Dla kibiców przygotowano komentarz regat oraz konkursy i animacje w strefie kibica, organizowane przez sponsorów TT Line i Mincer Pharma.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting, przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Sponsorami Ekstraklasy są Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches, TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie i D.A.D. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda.

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czy załoga Legii Warszawa stanie na podium zawodów w Sopocie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.