KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

VGSD: w Gdyni zaroiło sie od Laserów i Optimistów

Początek trzeciego tygodnia 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days zdominowali zawodnicy w klasie Optimist grupy B, których pojawiło się aż 290. Rozpoczęły się również zmagania w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Początek trzeciego tygodnia 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days zdominowali zawodnicy w klasie Optimist grupy B - w regatach o Puchar Trenerów YKP Gdynia na Zatoce Gdańskiej rywalizuje 290 żeglarzy w wieku od 9 do 12 lat z 44 klubów. Rozpoczęły się również trwające trzy dni zmagania w Pucharze Miasta Gdyni - biorą w nim udział reprezentanci klas Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.

Regaty najmłodszych żeglarzy odbywają się w ramach Pucharu Polski Kinder+Sport i pierwszego dnia rozegrano trzy wyścigi. W klasyfikacji generalnej prowadzi Stanisław Radojewski, drugi jest Michał Biedalak (obaj JKW Poznań), a trzecie miejsce zajmuje Jacek Kalinowski (UKS Żeglarz Wrocław). Wśród dziewcząt na czele znajduje się Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która wyprzedza Zofię Czerniawską (YK Stal Gdynia) oraz Hugo Marciniak (JKW Poznań). W sumie zaplanowano dziewięć wyścigów.

W klasie 420 po trzech startach prowadzą Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), na drugiej pozycji plasują się Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława / MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a na trzeciej Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). - Rywalizowaliśmy w trudnych warunkach. Siła wiatru jest ok, ale wieje od brzegu, przez co bardzo kręci. Wolałbym stały wiatr od morza - stwierdził Gołębiowski.

Jakub z Filipem dopiero pierwszy sezon mają okazję pływać razem - do klasy 420 15-letni żeglarze przeszli z Optimista. - Dobrze pływaliśmy w tej klasie i byliśmy najlepsi w kraju, dlatego też postanowiliśmy spróbować szczęścia w jednej załodze - oznajmił Szmit.

Pierwszy poważny sprawdzian ten duet czeka w sierpniu na jeziorze Garda, gdzie odbędą się mistrzostwa Europy juniorów. - Od razu po gdyńskich regatach płyniemy do Górek Zachodnich w Gdańsku, gdzie do 25 lipca będziemy przebywać na zgrupowaniu. 1 sierpnia meldujemy się we Włoszech i przez tydzień treningowo mamy pływać po Gardzie, natomiast walka o medale rozegrana zostanie od 8 do 15 sierpnia - powiedział Gołębiowski. W Pucharze Miasta Gdyni w klasie 420 rywalizuje 16 załóg. W ciągu trzech dni zaplanowano rozegranie ośmiu wyścigów.

Stawkę 59 zawodników z 25 klubów w klasie Laser Radial otwiera Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin), drugi jest Jakub Marciniak (JKW Poznań), a trzeci Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Wśród kobiet prowadzi Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), a za nią plasują się Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).

75 żeglarzy rywalizuje w klasie Laser 4.7 - w gronie 28 dziewcząt z 16 klubów najlepiej sobie radzi Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin), która wygrała komplet trzech wyścigów. Kolejne lokaty zajmują Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) i Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). Wśród 47 chłopców z 23 klubów liderem jest Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin), a w czołowej trójce znajdują się ponadto Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz) i Mikołaj Grzybowski (UKS FIR).

Z kolei od wtorku do soboty w Gdyni w mistrzostwach Europy EUROSAF walczyć będą żeglarze z niepełnosprawnością w klasie 2.4 mR.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Kurek o mistrzach świata juniorów: Potrzebne im wsparcie i ciężka praca
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×