Skrzypulec i Holger zdominowali rywalizację w klasie 505, ale mistrzami Polski zostali Jura i Chroł

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017
zdjęcie autora artykułu

Mistrzyni świata w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i tworzący z nią załogę Niemiec Holger Jess wygrali klasyfikację generalną otwartych mistrzostw Polski w klasie 505. Mistrzami kraju zostali natomiast Mateusz Jura i Bartosz Chroł.

W niedzielę odbyły się ostatnie wyścig otwartych mistrzostw Polski w klasie 505, które od piątku były rozgrywane w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. W piątek i sobotę warunki wietrzne pozwalały na szybką żeglugę, ale niedziela była pod tym względem zdecydowanie spokojniejsza. Tego samego dnia zakończył się także trwający trzy tygodnie gdyński festiwal żeglarstwa, który rozpoczął się 3 lipca.

Rywalizację klasy 505 zdominowali świeżo upieczona mistrzyni świata w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i tworzący z nią jedną załogę Niemiec Holger Jess, którzy wygrali dziewięć z dziesięciu wyścigów, a w ostatnim nie wystartowali. Powodem była potrzeba dość szybkiego spakowania sprzętu przez Jessa, ponieważ jeszcze w niedzielę wyruszał w drogę powrotną do Kilonii. W pozostałych wyścigach polsko-niemiecki duet wpływał na metę z ogromną przewagą. Jednak nie zostali oni mistrzami Polski, ponieważ załoga reprezentuje taki kraj jakiej narodowości jest mężczyzna, znajdujący się na jachcie. W związku z tym Agnieszce i Holgerowi pozostała wygrana formuły otwartej regat.

Najwyżej sklasyfikowaną w pełni polską załogą byli Mateusz Jura oraz Bartosz Chroł (AZS SGH Warszawa), którzy w ogólnej klasyfikacji zajęli trzecia pozycji i to oni zostali mistrzami Polski. Srebrne medale wywalczyli Przemysław Zagórski i Michał Olko (YK Stal Gdynia), a z brązu cieszyli się Dominik Ostrowski i Jakub Folczak (SWOS Warszawa).

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Arsenalu trenowały... kung-fu (WIDEO)

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Źródło artykułu: