MŚ w klasie Laser: awans Flipa Ciszkiewicza, Tadeusz Kubiak w srebrnej grupie

Filip Ciszkiewicz zajmuje trzydzieste pierwsze, a Tadeusz Kubiak osiemdziesiąte piąte miejsce po kolejnych wyścigach mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Laser Standard, które odbywają się w chorwackim Splicie.

Maciej Frąckiewicz
Filip Ciszkiewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard Facebook / laserworlds2017 / Na zdjęciu: Filip Ciszkiewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard

Po tym jak w niedzielę udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig podczas mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Laser Standard to w poniedziałek próbowano rozegrać trzy. Skończyło się na tym, że tylko zawodnicy w złotej flocie mają na koncie łącznie dziesięć wyścigów, a ci z grup srebrnej oraz brązowej po osiem. U wybrzeży Chorwacji rywalizuje 147 zawodników z 52 krajów.

Z reprezentantów Polski tylko Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) zakwalifikował się do grupy złotej. W niedzielnym wyścigu zajął on odległe, czterdzieste ósme miejsce, ale w poniedziałkowych trzech poszło mu znacznie lepiej. Szczególnie w pierwszym z nich, gdzie przypłynął dziewiąty. W kolejnych dwóch zajął miejsca dwudzieste siódme oraz dwudzieste piąte i obecnie plasuje się na niezłej, trzydziestej pierwszej pozycji. We wtorek, który będzie ostatnim dniem regat, Polak może powalczyć jeszcze o znalezienie się ostatecznie w drugiej dziesiątce klasyfikacji generalnej.

Natomiast świeżo upieczony wicemistrz Polski Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), w dwóch przeprowadzonych w ciągu dwóch dni wyścigach grupy srebrnej, zajął miejsca dwudzieste oraz trzydzieste siódme. W efekcie w całych regatach znajduje się na osiemdziesiątej piątej pozycji.

Nadal wyraźnie prowadzi wicemistrz olimpijski z Londynu, Cypryjczyk Pawlos Kondidis, który po wpadce w postaci dwudziestego szóstego miejsca mijał linię mety drugi, pierwszy oraz piąty i drugiego zawodnika klasyfikacji wyprzedza aż o piętnaście punktów. Z kolei na drugą pozycję awansował aktualny mistrz olimpijski, Australijczyk Tom Burton (miejsca 5., 4., 4. i 23.). Natomiast trzeci jest jego rodak Matthew Wearn (miejsca 11., 24., 5. i 6.).

Na szóstej pozycji znajduje się obrońca tytułu, Nick Thompson z Wielkiej Brytanii (miejsca 20., 1., 13. i 14.) zajął miejsca trzecie oraz pierwsze, a trzeciego wyścigu nie ukończył, ale i tak zanotował minimalny awans z pozycji dziewiątej na ósmą.

Ostatnie wyścigi zaplanowane są na wtorek na godzinę 11:00.

Czy Filip Ciszkiewicz zajmie miejsce w trzeciej dziesiątce końcowej klasyfikacji mistrzostw świata?